HES direnişçisi Ali Havva Bir'den insanlık dersi!

HES eyleminde Jandarma saldırına uğrayan köylü kadın konuştu: Köyümü, ormanımı korumaya çalıştım...

 HES direnişçisi Ali Havva Bir'den insanlık dersi!

Rize'nin İkizdere ilçesi Şimşirli köyünde HES protesto sırasında emniyet güçlerinden şiddet gören köylülerden Havva Bir ile eşi Bahri Bir 5N1K'ya konuk oldu.

Rize'nin İkizdere ilçesi Şimşirli Köyü'nde yapılan HES inşaatında ağaç kesildiği için oturma eylemi yapan köylülere saldırmıştı. Saldırı esnasında yaralanan köylüler duruma tepki göstermişti. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partsinin grup toplantısında saldırı sonucunda yaralanan Havva Bir'in bacağının fotoğrafını göstermişti.

Bu fotoğrafın grup toplantısında gösterilmesinin ardından bir anda Türkiye'nin gündemine oturan Havva Bir ile eşi Bahri Bir, 5N1K'da Cüneyt Özdemir'in sorularını yanıtladı.

"Tek suçum, evlatlarım için suyumu, ağaçlarımızı korumak" diyen Havva Bir, 'devlet büyüklerinin' bu konuda anlayış göstermesi gerektiğini söyledi.

"Askerler bizi hiç uyarmadı" diyen Havva Bir şöyle konuştu:

"Bizi copladılar, anons dahi yapmadılar. Ayağımın acısını hiç hissetmedim. Köyümü, ormanımı korumaya çalışıyordum. Asla pişman olmadım. Sonuna kadar çocuklarımızın suyunu koruyacağız. Kararlıyız. Ya kanımız çıkacak ya da biz caymayacağız. Kimsenin bizim yaşamımızı elimizden alma hakkı yoktur. Beylerimiz arkamızda olmasa dahi direneceğiz. Bizim azıcık suyumuz var. Yarın çocuklarımız bize sormayacak mı? "Bir içecek suyu bile bize çok gördünüz" demeyecek mi? Başkaları rahat etsin diye başkalarının hayatlarını yıkıyorlar." dedi. 

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2014, 13:55
YORUM EKLE