Fukuşima'daki radyasyon 'dalga dalga' Pasifik'e yayılıyor

İçeri gönderildikten 3 saat sonra 'ölen' robotun kaydettiği görüntülerde 'buram buram' radyasyon yaydığı görülen Fukuşima Nükleer Santrali, Pasifik Okyanusu'na da radyasyonlu su sızdırıyor

Fukuşima'daki radyasyon 'dalga dalga' Pasifik'e yayılıyor

Fukuşima Daiiçi Nükleer Santrali'ni işleten Tokyo Elektrik Enerji Şirketi (TEPCO), 2011'deki deprem ve tsunami sırasında tamamı hasar gören drenaj yolundaki sekiz aktarma pompasından Pasifik Okyanusu'na radyasyonlu su sızdığını açıkladı. TEPCO yetkilileri okyanusa pompalardan ne kadar su sızdığını belirlemeye çalıştıklarını belirtti.

Kyodo haber ajansı da, TEPCO'nun, şubat ayında radyoaktif suyun okyanusa karışmaya devam ettiğini belirlemesinin ardından drenaj yolundan kirli suyu pompalamaya başladığını duyurdu.

Japonya'da Mart 2011'deki Fukuşima felaketinin ardından çalışabilir vaziyetteki 48 reaktör Eylül 2013'ten bu yana güvenlik denetimi ve onarım nedeniyle devre dışı bırakılmıştı. Bunlardan yalnızca Kagoşima eyaletindeki Sendai nükleer santralinde bulunan iki reaktörün yeniden faaliyete geçmesi için son onay verilmişti. (Sputnik Türkiye)

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2015, 17:48
YORUM EKLE