Dicle Üniversitesi arazisinde ağaç katliamı

İddiaya göre, 10 binin üzerinde ağaç kesildi...

 Dicle Üniversitesi arazisinde ağaç katliamı

Dicle Üniversitesi aldığı bir karar ile yaklaşık 40 gün önce Dicle Nehri kıyısında bulunan arazisinde ağaç kesimi başlattı. Aralarında 50 yıllık olan kavak, söğüt ve çınarın da bulunduğu 10 bin ağacın kesildiği ileri sürüldü.

Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi'nin arazisindeki 10 bin ağaç kesmesine Diyarbakır Ağaçlandırma Derneği Başkanı Güner Yanlıç tepki gösterdi.

Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, sadece kavak ağaçlarını kestiklerini belirterek, "Yangın çıktığında itfaiye araçları oraya girmekte zorlanıyordu" dedi.

Ağaç kesimine tepki gösteren Ekoloji Derneği üyesi ve Ağaçlandırma Derneği Başkanı Güner Yanlıç, çalışan işçilerle görüşmelerinde ağaç kesilen alanın düzenlenip halka açılacağı yönünde bir duyum aldıklarını söyledi. Yanlıç, "Biz oranın park ve yeşil alan olarak faaliyete açılacağı kanısını taşımıyoruz. Çevre Şehircilik Bakanlığı yaklaşık 3 ay önce Dicle Nehri kenarını yapı rezerv alanı olarak ilan etmesi ile alakalı olabileceğini düşünüyoruz. Dicle Üniversitesi, Mart sonuna kadar ağaç kesiminin devam edeceğini, şu ana kadar 10 bin ağaç kesildiğini belirtiyor" dedi.

Olayın 'kavak ağacı kesimi' diye geliştirilmeyeceğini belirten Yanlıç, "Dicle Üniversitesi'nin bu sayıda ve bu denli büyük kavak ağaçları yoktur. Ayrıca üniversite 3-5 yıl önce ormanlık alanda villalar yaparken yine ağaçları kesti. Şimdi de alanı yapıya açmak için alt yapı oluşturuyorlar. Kavaksa bile 50 yıllık orman alanının kendine has bir eko dengesi vardır. Ekolojik bir yapısı, habitatı vardır. Üniversite bu habitatı yok etmektedir" diye konuştu.

ÜNİVERSİTE NE DİYOR?

Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, ağaç kesim işini Orman Çevre Müdürlüğü ile yaptıkları görüşme sonucu gerçekleştirdiklerini söyledi. Eyigün, "Biz orada sadece kavak ağaçlarını kesiyoruz" dedi. Bölgede çam ağaçlarından orman oluşturduklarını, bu ormanda çıkabilecek bir yangına itfaiyeye engel olacağı için bu ağaçları kestiklerini belirten Prof. Od. Eyigün, "O ağaçlar yangın çıktığında çamlık ormanlık alan için tehdit oluşturuyor. Ayrıca bölge bataklık olduğu için sivrisinek üretiyor. Bu nedeniyle böyle bir karar alındı. Ağaç katliamı söz konusu değildir. O bölgenin yapı alanı ve rant alanı olarak açılması da gündemimizde değildir" diye konuştu. (mynet)

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2014, 16:01

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER