Deniz seviyesinin yükselmesi sonucu Pasifik’te 5 ada kayboldu

Solomon Adaları bölgesinde deniz seviyesinin yılda 7 milimetre yükseldiği tespit edildi

Deniz seviyesinin yükselmesi sonucu Pasifik’te 5 ada kayboldu

Pasifik Okyanusu’nda deniz seviyesinin yükselmesi sonucu Solomon Adaları’ndan beş tanesi tamamen kaybolurken,  yedi ayrı adanın da büyük bir kısmı son 70 yılda suların altında kaldı.

Solomon Adaları, Papua Yeni Gine’nin doğusunda yer almakta ve altısı ana olmak üzere 900’ün üzerinde küçük adadan oluşmaktadır.

Yayımlanan rapora göre 33 ayrı kayalık Solomon Adası, 1947’den 2014’e kadar havadan çekilen ve uydudan elde edilen görüntülere dayanarak analiz edildi.

Environmental Research Letters’da yayımlanan makalenin sonuçlarına göre, boyutları bir hektar ile beş hektar arasında değişen toplamda 5 adanın; iklim değişikliği ve güçlenen alize rüzgarları dolayısıyla yükselen okyanus seviyesi yüzünden ortadan kayboldu.

Queensland Üniversitesi’nden Simon Albert konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada: “Bu çok güçlü bir fırtına.. Küresel deniz-seviyesi yükselişinin bir ardalan seviyesi var ve buna, fiziksel olarak suları Batı Pasifik’e doğru ittiren doğal alize rüzgarları döngüsünün basıncı ekleniyor.” dedi.

Bununla birlikte yapılan hesaplara göre altı ayrı ada da topraklarının %23’ünü kaybetti. (NewsScientist‘in raporuna göre toplamda 6 adada yüzde 20 ile 62 arasında toprak kaybı yaşandı ve bu bilgiler bölge sakinleri tarafından belirtilen verilerde desteklendi.)

Bu adalardan en çok nüfusa sahip olan Nuatambu’da 2011 yılından beri 11 evin sular altında kaldığı kaydedildi. Yapılan tetkikler Solomon Adaları bölgesinde deniz seviyesinin yılda 7 milimetre yükseldiği tespit edildi.

Bu rakamın ciddiyeti, küresel yükselme ortalaması olan yılda 3 milimetre ile karşılaştrıldığında ortaya çıkmaktadır. Bilim insanları buzullar erimeye devam ettikçe, global deniz seviyesi yükselme miktarının, içinde bulunduğumuz yüzyılın ikinci yarısında bu rakama ulaşabileceğini öngörüyor.

(Kaynak: Bilimfili)

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 15:41
YORUM EKLE