'Cudi yanar, Türkiye'nin çevrecileri bakar!'

Nurcan Baysal, Cudi Dağı'nda 2 gündür süren yangın karşısında 'çevreci' grupların duyarsız yaklaşımını yazdı

'Cudi yanar, Türkiye'nin çevrecileri bakar!'

T24 yazarlarından Nurcan Baysal, Cudi Dağı'nda TSK'nın top atışları nedeniyle çıkan, iki gündür devam eden ve yetkililerin 'duyarsız' kaldığı yangınla ilgili bir yazı kaleme aldı. Baysal, "Endişeye gerek yok, yangın Cudi’de!" başlıklı yazısında, devlet yetkililerinin yangın karşısındaki tutumundan ziyade çevreci örgütlerin tavrına dikkati çekerek, "Devletin Cudi’de kendi çıkardığı yangını, kitlesel bir tepki olmadıkça söndürmeyeceği açık. Ama bugün benim konum Kürd’ün dağlarını yıllardır yakan devlet değil. Bugün sözüm bu yangınları yıllardır bir film izlermişçesine izleyen bir kısım çevre örgütleri ve çevrecilere…" diye yazdı.

Baysal'ın yazısının bir kısmı şöyle:

[...]Cudi’deki yangına Batı’daki çevrecilerin çok az bir kısmı tepki verdi (ki bu yazım onlara değildir). Yangın çıktığından beri, Türkiye’nin bilinen çevre örgütlerinden ve çevre katliamlarında sık gördüğümüz çevrecilerin ciddi bir kısmından ses çıkmadı. Ne de olsa yanan Kürdün dağıydı!

Yangın yeri Cudi dağı olunca, hele ki yangını çıkaran TSK’nın top atışı olunca, doğaseverlerin çoğunluğu sus pus oluverdi yine. O yangınla Cudi’de ölen kartal, geyik, kuş, arı, böcek… tüm bu hayvanların suçu Kürdün doğasının parçası olmaktı. Çevremde o kadar çok doğasever tanıdığım var ki… 2 gündür Cudi için onlardan bir ses çıksın diye bekliyorum, ama o ses çıkmıyor.

[...]Şimdi düşünüyorum da, bugün Cudi’ye ses çıkarmayanlar, sizler 90’larda Bölge halkına, Bölge doğasına ne yapıldığını da biliyordunuz büyük ihtimal ve aslında bizlere bu zulümlerin yapılmasına göz yumdunuz. Bizler de bildiğinizi biliyorduk, ama kendimizi sizlerin bilmediğine inandırarak avuttuk!

Tam da yazıyı yazdığım sırada, 17:00 haberlerinde NTV yangın haberlerini veriyor. Atina yangınından sonra İzmir Aliağa’daki yangını verirken, 2 gündür yanan Cudi Dağı Türkiye’nin haberlerine konu bile olamıyor!

Ne diyelim kardeşim! Ormanlar yakılıyor, hayvanlar ölüyor, doğanın ırzına geçiliyor ama endişeye gerek yok, yangın Cudi’de…

(Fotoğraf: @FaysalSaryldz

Yazının tamamına gitmek için
tıklayınız

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2015, 21:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fırat Uzun
Fırat Uzun - 3 yıl Önce

kürdün dağı diyerek sizde çok ırkçı bulduğunuz insanlara benzemişsiniz faşistliğin farkında olmadan.. Kürdün dağı değil Türkiyelinin dağı..

nazim
nazim - 3 yıl Önce

Seni irkci kim mazlumdan yana olsa piskolojik baski hemen senin kimden ne farkin var soylede bilelim hadi fırat uzun

Serkan
Serkan - 3 yıl Önce

Madem kürdün dağı ilan ettinniz söndürün ozaman.

Azad
Azad - 3 yıl Önce

Ulan doğru lafa bile köpek gibi saldırıyorsunuz

Ağrı
Ağrı - 3 yıl Önce

Türkiye nin dagiysa Nerede Türkiye ırkçı olmayalım lütfen

Turan yalcin
Turan yalcin - 3 yıl Önce

Cudi daglari kurdun daglari degil biz hepimiz Tc nin vatandaplariz biz hepimiz kardesiz bu vatanin karis karis hepimizin seni yazarlar olmasa bu ulkede herkes daha mutlu huzurlu yasayacagiz senin gibi yazarlar bu ulkede fitne fesatlik ve ayrimciliktan baska bir dusunup yazmiyor o cudi daglari tc sinirlari icinde tc de yasayan butun tc vatandaslarindir

Deniiz Gezmis
Deniiz Gezmis - 3 yıl Önce

Kürdüm Grurluyum ama Unutmayın Kürt Türk Hepsi Kardestirrr.

Cela
Cela - 3 yıl Önce

Asker oraya neden top atmış?