Çevreci dernekler Taşucu'nda tersaneye karşı

"ÇED toplantısına katılımını engellemek hukuksuzdur ve ÇED yönetmeliğine aykırıdır"

Çevreci dernekler Taşucu'nda tersaneye karşı

Mersin Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan, Taşucu SEKA limanı arazisinde tersane kurulmasına karşı olduklarını belirterek,  “Verimli tarım arazilerine, turizm bölgelerine ve Göksu deltasına zarar verecek olan tersane yapımına karşıyız. SEKA arazisinin sanayi çöplüğüne dönüşmesini istemiyoruz” dedi.

Mersin Yaşam'da yer alan habere göre, tersane kurulmak istenen SEKA Limanı’nın sınırında bulunan alanın 1990 yılında özel çevre koruma alanı olarak, 1994 yılında Ramsar A sınıfı sulak alanı olarak işaretlendiğini, 1996 yılında ise bölgenin tamamının birinci derece doğal sit alanı ilan edildiğini söyleyen Mersin Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan şunları kaydetti:

“Tersanenin inşaat ve işletme sırasında kullanılacak malzemelerin sonucunda meydana gelecek kimyasalların ve fiziksel işlemlerin sonucunda açığa çıkacak zehirli gazların, ağır metallerin yaratacağı hava, toprak ve deniz suyu kirliliğinin Göksu deltasına,  bölgenin turizmine ve 1. Derece tarımsal niteliği olan topraklara ve insan sağlığına çok zarar vereceği açıktır. Verimli tarım arazilerine, turizm bölgelerine ve Göksu deltasına zarar verecek olan tersane yapımına karşıyız. SEKA arazisinin sanayi çöplüğüne dönüşmesini istemiyoruz, arazinin halkın kullanımına elverişli olacak şekilde yeşil alan olarak düzenlenmesini talep ediyoruz.” 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER