'Çatışma ortamını fırsat bilen hükümet Hasankeyf ve çevresini boşaltıyor'

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi’nden yapılan açıklamada, yasa ile ilk defa yeni bir yerleşim yerinin yapılmasına dair kanun çıkarıldığı bildirildi

'Çatışma ortamını fırsat bilen hükümet Hasankeyf ve çevresini boşaltıyor'

Batman Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, “Çatışma ortamını fırsat bilen Hasankeyf ve çevresini boşaltıyor" dedi.

TBMM'de Hasankeyf ilçesi sakinlerinin evlerini boşaltmalarına ve 'Yeni Hasankeyf'in yerleşkesinin sınırlarını belirleyen ve tanımlayan bir yasanın onaylandığı hatırlatılan yazılı açıklamada, "Ilısu Baraj Projesi'nin yapılıp yapılmaması konusunda bir referandum girişiminde bulunacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.” denildi.

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi’nden yapılan yazılı açıklamada, yasa ile ilk defa yeni bir yerleşim yerinin yapılmasına dair kanun çıkarıldığı hatırlatıldı. Açıklamada şöyle denildi:

"Mayıs 2015 tarihinde Hasankeyf'te oturanların hak sahipliği ile ilgili bir genelge yayınlanmıştı. Hasankeyf Yaşatma Girişimi'nin önayak olduğu ve iki Hasankeyflinin açtığı dava sonucu genelgenin iptal edildiği ve sonrasında hükümetin bu yasayı çıkardığı anlaşılmaktadır. Yani hukuki açıdan hukuksuz olan Yeni Hasankeyf için kanun çıkmadan genelgenin çıkarılmış olmasıdır. AKP bir genelge ile tam bir hukuksuzluk içinde bir ilçenin taşınmasını gerçekleştirmek istemiştir.

Yeni yasa ile halkın haklarının ihlali sürmekte, örneğin daha önce bahsi olmayan Yeni Hasankeyf'te konutların öngörüldüğü, arsanın da Hasankeyfliler tarafından satın alınması da DSİ tarafından istenmektedir.

Hasankeyfliler bu tutuma karşı, DSİ tarafından Kasım 2015 ayında talep edilmesine rağmen Yeni Hasankeyf'te nasıl bir daire veya müstakil ev istediklerini bugüne kadar bildirmediler. Bir protesto tutumunun da sonucu olarak bildirmek de istemiyorlar.

Şu an Hasankeyfliler, gelecekleri konusunda bir çok belirsizlik yaşamaktadırlar. Haziran 2015'te işçilerin greve girmesiyle inşaatı fiilen büyük oranda durdurulan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin inşaatına Kasım 2015'te düşük seviyede ancak başlanabilmiştir.

Dargeçit ilçesine yakın bulunan inşaat alanında Ilısu konsorsiyumu, grevdeki bazı işçiler ve dışarıdan getirdiği başka işçilerle bunu sağlayabilmiştir. Fakat barajın ve özellikle HES'in ne zaman bitirileceğine dair bir açıklama yok.

Tüm bu gelişmelere bakarak son aylarda bölgemizde artan çatışma ve baskı ortamında, hükümetin bunu fırsat bilerek Ilısu baraj projesini hızlandırarak, Hasankeyf ve Dicle Vadisi'nin önemli bir kısmını boşaltmak istemektedir.

 Tüm ülkede artan baskı ve korku ortamının Ilısu Baraj Projesi'ne karşı tepkileri azaltacağından hareket ettiği anlaşılmaktadır.

Bununla ilgili olarak bir ay önce DSİ Bölge Müdürlüğü'nden Hasankeyf Belediyesi ve Kaymakamlığı'na gönderilmiş olan yazıda evlerin bir an önce boşaltılarak terk edilmesi istenmiş ve halk zorunlu göçe tabi tutulmuştur.

Tamamlanması durumunda sosyal, kültürel ve ekolojik açıdan büyük tahribat yaratacak ve başından beri sorunlu ve sakat olan Ilısu Projesi'ne karşı her zamankinden daha fazla duracağımızı bir daha belirtmek isteriz.

Bu çerçevede Hasankeyf ile ilgili Meclis'te kabul edilen bu yasayı muhalefet partileri nezdinde Anayasa Mahkemesi'ne götürmek ve bölgesel düzeyde Ilısu Baraj Projesi'nin yapılıp yapılmaması konusunda bir referandum girişiminde bulunacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2016, 12:51

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER