Bodrum'da inşaat şirketi, kuruyan ağaçları sprey boyayla ‘yeşertmiş’

Bodrum'da site yapılacak bir alandan sökülen ve hafriyatın döküldüğü bir alana yeniden dikilen ağaçların kurumaya başlaması üzerine, inşaatı yapan şirket sprey boyayla ağaçları yeşile boyadı

Bodrum'da inşaat şirketi, kuruyan ağaçları sprey boyayla ‘yeşertmiş’
Muğla’nın Bodrum ilçesinin Bitez Mahallesi’nde 80 villanın yapılacağı site inşaatına başlayan inşaat firması, alanda bulunan 45 fıstık çamı, çam, okaliptüs ve Kıbrıs akasyası ağaçlarını kökünden söktü. Sökülen ağaçlar, hafriyatın da boşaltıldığı Ali Kelle Ağaçlandırma Sahası’na dikildi.

DHA’nın haberine göre; aradan geçen iki haftanın ardından, inşaat yetkilileri ağaçların kuruduğunu gördü. Firma çalışanları, 4 gün önce ağaçları püskürtme yağlı boyayla yeşile boyadı.

“İNSANLAR TEPKİ GÖSTERMESİN DİYE YEŞİLE BOYAMIŞLAR”

Konudan haberdar olan TEMA Vakfı Bodrum Gönüllüleri yetkilisi Haluk Ortaç, beraberindeki üç gönüllüyle birlikte ağaçları inceledi ve şirket yetkilileriyle görüştü. DHA’ya açıklama yapan Ortaç, “İnsanlar tepki göstermesin diye yeşile boyamışlar. Kuruyan ağaçların yeşile boyandığını görünce şok olduk. Ancak ağaçların zaten kesim izni varmış. Ağaçları kesmek yerine kökünden sökerek ağaçlandırma alanına dikmişler. Biz bu alanı Ali Kelle Ormanı Ağaçlandırma Alanı olarak kullanıyorduk. Tabii üzücü bir durum. Kuruyan ağaçların yerine yenilerinin dikilmesini talep ettik, kabul ettiler” dedi.

“KESMEYE KIYAMADIK, YERLERİNİ DEĞİŞTİRDİK”

Şantiye yetkililerinden Recep Kaplan ise, “Bizi yeşil düşmanı gibi gösteriyorlar. Oysa ki bu ağaçların kesilmesi için ilgili makamlardan gerekli izinleri aldık. Ancak kesmeye kıyamadık, yerlerini değiştirdik. Ancak ağaçlar kuruyunca yanlış anlaşılırız düşüncesi ve güzel görünsün diye kuruyan ağaçları yeşile boyadık. Sonuçta iyi niyetimizin kurbanı olduk. Aslında yaptığımız yasal bir olay” dedi.

ÇEVREDEN TEPKİ ALMAYALIM VE KÖTÜ GÖRÜNMESİN DİYEREK BEN BOYADIM”

Şantiye Müdürü Osman Altıntop ise, “Tapulu mülkümüz içinde kalan ağaçları, inşaat yerleşim alanında olduğu için kesme izni aldık. Ancak kesmeye kıyamadık. Ağaçların bulunmadığı yerde, Ali Kelle Ormanı’nın kenarına dikerek tutmasını bekledik. Yüzde 90’ı kurudu. Birkaç tanesi tutu. Çevreden tepki almayalım ve kötü görünmesin diyerek ben boyadım” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 22:00
YORUM EKLE