Ağaoğlu: İnşaat sahası orman sahasının dışında

Ağaoğlu Fatih Ormanı ile ilgili Orman Bakanlığına cevap verdi...

Ağaoğlu: İnşaat sahası orman sahasının dışında

Orman Bakanlığı, Ali Ağaoğlu'nun Maslak 1453 projesinde Fatih Ormanı'nın kullanım hakkının olmadığını açıkladı. Bunun üzerine tartışmalar çıktı. Maslak 1453 için sosyal medyada çıkan iddialarla beraber Orman Bakanlığı'na cevap veren Ağaoğlu, Fatih Ormanları'nın daha önce farklı firmalara tahsis edildiği, bu yöndeki açıklamaların ise gerçeği yansıtmadığı iddiasında bulundu.

Bakanlık, Ağaoğlu Maslak 1453 projesi reklamlarında yer alan, 'Fatih Ormanı’nın kullanım hakları bizde' ifadelerini yalanlamıştı. Ağaoğlu ise akşam saatlerinde bir açıklama göndererek bakanlığa yanıt verdi.

İşte o açıklama:

T.C Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 02.11.2012 tarihli basın açıklaması içeriğinde belirtilen aşağıdaki hususlar hakkında açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur.

Son günlerde Maslak 1453 projesinin orman arazisi içerisinde olup olmadığı kamuoyunda tartışılmaktadır.

Bakanlıkça yapılan açıklamada projenin; Fatih Ormanı sınırları dışında yer aldığı açıkça beyan edilmiştir.

Halkın duyarlılık ile yaklaştığı inşaat sahasının orman sahası dışında kaldığı ve ormanla hiçbir ilişkisinin bulunmadığı açıkça anlaşılmıştır.

Ancak Bakanlığın proje ile ilgili olmayıp, Fatih Ormanları kapsamında tahsisli herhangi bir yer bulunmadığı yönündeki açıklaması gerçeği yansıtmadığı gibi hangi maksatla beyan edildiği de anlaşılamamıştır.

Fatih Ormanları’nın Park Orman olarak bilinen bölümü önce Borusan Grubu’na daha sonrasında Sn. Serdar Bilgili’ye ait olduğu bilinen Ege Turizm A.Ş.’ne tahsis edilmiştir.

Yine Fatih Ormanları’nın diğer bir bölümü mesire alanları olarak kullanılmak üzere 9 Aralık 2009 tarih 09900 yevmiye nolu Beyoğlu 51. Noterliğince yapılan sözleşme kapsamında A.K.C Petrol Ürünleri Limited Şirketi’ne tahsis edilmiştir.

Yine bakanlık açıklamasında projemizin kuzeyden Fatih Ormanlarının bir parçası olan Park Orman’a komşu olmadığı beyanları gerçeği yansıtmamaktadır.

Grubumuzun hiçbir ticari faaliyetinde yasal çerçeve dışına çıkan uygulaması bulunmadığı gibi ayrıca ticari maksatla Orman Bakanlığı’nın adının da hiçbir mecrada kullanılmadığını açıkça kamuoyuna beyan ederiz.

Ancak, olumsuz yorumlara dayalı bakanlık açıklamalarının ne maksat taşıdığını anlayamadığımızı da belirtmek isteriz.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2012, 14:29

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER