3. Köprü'ye iptal kararı veren hakim sürgün edildi

3. Köprü projesine iptal kararı veren Hakim Serkan Mangal’ın sürgün edildiği ortaya çıktı

3. Köprü'ye iptal kararı veren hakim sürgün edildi

10 Haziran’daki genel seçimlerden bir gün sonra 3. Köprü’ye iptal kararını veren İstanbul İdare Mahkemesi Üyesi, Hakim Serkan Mangal hakkında sürgün kararı verildiği ortaya çıktı.

Mahkeme kararının yayınlanmasının hemen bir gün sonrasında, yani 12 Haziran’da çıkan “Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Birinci Dairesi’nin 12.06.2015 tarihli ve 944 sayılı İdarî Yargi Kararnamesi”nde Serkan Mangal’ın HSYK içindeki görevi artık başkaydı. Serkan Mangal, buna göre İstanbul İdare Mah. Üyesi iken Danıştay Tetkik Hâkimliği’ne “atanmıştı”.

Hukuk çevrelerinde “Danıştay Tetkik Hâkimliği”, karar mekanizmasından uzaklaştırma olduğu için sürgün olarak değerlendirilirken, esprili bir ifadeyle “terfien sürgün” olarak isimlendiriliyor.

NE OLMUŞTU?  

8. İdare Mahkemesi’nin 11 Haziran’da verdiği kararın ardından, kararı değendiren yayın kuruluşları, iptal kararının sadece 3. Köprü’nün bağlantı yollarını kapsadığı konusunda haber yapmıştı. Oysa ki verilen karar sadece bağlantı yolları değil, 3. Köprü’nün kendisiyle ilgiliydi. Yani Serkan Mangal’ın kararı 3. Köprü inşaatının “en kritik noktası” olan boğaz geçiş alanının tümünü kapsamaktaydı. (Cumhuriyet)

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 21:03

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER