Çerkez Hakları İnisiyatifi Sözcüsü Kenan Kaplan, 12 Mart'ta Ankara'da gerçekleştirilecek ''Çerkez Hakları Yürüyüşü'' ile ülke yönetimine ve Türk kamuoyuna sesleneceklerini belirterek, ''Devletten Çerkez dilleri ve kültürü için pozitif ayrımcılık yapılmasını isteyecek ve Çerkez kalma kararlılığımızı gür bir sesle deklare edeceğiz'' dedi.

Çerkez Hakları İnisiyatifi tarafından, Beyoğlu'ndaki Fıccın Restoran'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Kaplan, Cumhuriyet kurulduğundan bu yana ilk defa kendileri için meydanlara çıkıp, kitlesel eylemler yapmaya ve siyasal taleplerini dillendirmeye hazırlandıklarını söyledi. '

''12 Mart’ta Ankara'da yapacağımız 'Çerkez Hakları Yürüyüşü' ile ülke yönetimine ve Türkiye kamuoyuna seslenecek, devletten Çerkez dilleri ve kültürü için pozitif ayrımcılık yapılmasını isteyecek ve Çerkez kalma kararlılığımızı gür bir sesle deklare edeceğiz ''diyen Kaplan, Türkiye Çerkezleri olarak yapacakları yürüyüşte iki talepleri olacağını ifade ederek şunları kaydetti:

''Devlet imkanlarıyla Çerkez dillerinin öğretim ve eğitimi imkanının sağlanması ve devlet imkanıyla 24 saat Çerkez dillerinde yayın yapan radyo ve televizyon kanallarının açılmasıdır. İstediğimiz Türkiye'nin tam demokratik bir ülke olması ve bunun gereği olarak Çerkezlerin de dillerini ve kültürlerini koruyup geliştirebilecekleri ortamın sağlanmasıdır.''

ÇERKEZLER, CUMHURİYET TARİHİNDE İLK KEZ MEYDANLARA İNİYOR

Türkiye'de yaşayan Çerkezler, dilleri ve kültürleri için pozitif ayrım yapılması talebi ile meydanlara inmeye hazırlanıyor.

Çerkez Halkları İnisiyatifi adına konuşan Kenan Kaplan, "Cumhuriyet kurulduğundan bu yana ilk defa kendimiz için meydanlara çıkıp, kitlesel eylemler yapmaya ve siyasal taleplerimizi yüksek sesle dillendirmeye hazırlanıyoruz." dedi. Kaplan, Türkiye Çerkezleri olarak 12 Mart Cumartesi günü Ankara'da yapacakları eylemde, isteklerini dile getireceklerini söyledi. Türkiye'nin en kalabalık ikinci etnik nüfusu olduklarını belirten Kaplan, "Eylemde, devlet eli ile Çerkez dillerinin öğretim ve eğitim imkanının sağlanması ve 24 saat Çerkez dillerinde yayın yapan radyo, televizyon kanallarının açılması yönündeki taleplerimizi dile getireceğiz." şeklinde konuştu.

Devletin diğer etnik gruplara gösterdiği ilgiyi Çerkezlere de göstermesi gerektiğini söyleyen Kaplan, talepleri ile Türkiye'nin demokratikleşmesine katkıda bulunacaklarını ifade etti. Kaplan, amaçlarının kendi dilleri ve kültürlerini koruyarak bir sonraki nesle sağlıklı bir şekilde aktarmak olduğunu belirtti. Çerkezler olarak herhangi bir siyasi oluşumla organik bağlarının olmadığına dikkat çeken Kaplan, "Aramızda her görüşten insanlar var. Bizim ortak amacımız Türkiye'nin tam demokratik bir ülke olması ve bunun gereği olarak Çerkezlerin de dillerini ve kültürlerini koruyup geliştirebilecekleri ortamın sağlanmasıdır" ifadelerini kullandı.

AJANSLAR