2011 yılında yapmış olduğu bir konuşmadan dolayı 2016 yılında tutuklanarak cezaevine konulan Halkların Demokratik Partisi (HDP) 24. dönem milletvekili Halil Aksoy, hayatını kaybeden kardeşinin cenaze defin işlemelerine katılmak için 31 Temmuz 2019 tarihinde tutuklu bulunduğu Kocaeli 2 Nolu F Tipi Cezaevi idaresine ‘mazeret izni’ talebiyle başvurmuş, bu talebi reddedilmişti.

Kardeşinin cenazesine katılmasına izin verilmemesine rağmen Aksoy’un cezaevi emanetindeki hesabından izinsiz ve usulsüz bir şekilde 19 Ağustos’ta 4 bin 820 TL para çekildiği ortaya çıktı.

Yaşanan bu olay, HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç tarafından Meclis gündemine taşındı. HDP’li Koç, konuya dair Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Önergesinde Aksoy’un hesabından usulsüzce para çekilmesinin suç teşkil ettiğini kaydeden Koç, “Halil Aksoy yaşadığı mağduriyet sonrasında suç duyurusunda bulunduğu halde, hesabından izinsizce tahsil edilen paranın iadesi gerçekleşmemiştir. Halil Aksoy’un hesabından verilmeyen ‘mazeret iznine’ istinaden ‘yol masrafı’ adı altında çekilen 4 bin 820 TL’nin Halil Aksoy’un hesabına hemen iade edilmesi elzemdir” diye konuştu.

 Koç, usulsüz işlemleri yapan cezaevi yönetimi ve personeli hakkında gerekli yasal işlemlerin biran önce başlatılmasını da istedi.

Koç, “Halil Aksoy bu süreçte hem maddi hem de manevi açıdan yıpratılmış ve kişilik haklarından mahrum bırakılmıştır. Kendi rızası olmadan gerçekleştirilen zimmete para geçirme işlemi yasal açıdan suç teşkil etmektedir” ifadelerini kullandı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Koç, Adalet Bakanı Gül’den şu soruların yanıtlarını istedi:

“*Halil Aksoy’un hesabından usulsüzce çekilen 4 bin 820 TL’nin iadesi için Kocaeli Cezaevi yönetimine gerekli girişimlerde bulunacak mısınız?

* Kocaeli Cezaevi yönetimi ve personeline verilmeyen ‘mazeret iznine’ istinaden ‘yol masrafı’ adı altında gerçekleştirdikleri bu usulsüz işlemden dolayı bir soruşturma başlatılmış mıdır ve / veya başlatılacak mı?

* Konu ile ilgili fatura, belge ve yazışmaları açığa çıkarmak için Kocaeli Cezaevi yönetiminden bir rapor talebinde bulunacak mısınız?

* Nakil talebinde bulunan her mahpusun, yetkili merciin onayı alınmadan bileti alınıp yol ücreti tahsil edilir mi? Bununla ilgili bir teamül, yasa ya da kanun maddesi var mı?

* Kocaeli Cezaevi yönetimi ve personelinin ağır bir kusur ve suç işlediği ortada olmasına rağmen cezasızlık anlayışının hüküm sürdüğü cezaevleriyle ilgili yasal bir düzenleme yapılması gerekmez mi?”