Katıldığı bir televizyon programında gazeteci Latif Şimşek’e fiziksel saldırıda bulunan ve hakkında soruşturma başlatılan Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, özür diledi.

Sosyal medya hesabı Twitter üzerinden paylaştığı yazılı açıklama ile “Gösterdiğim sert tepkiden dolayı verilen reklam arasında meydana gelen ve hiçbir şekilde onaylamadığım olaylar şahsımı, Demokrat Parti camiasını ve kamuoyunu rahatsız etmiştir” diyen Enginyurt, şu ifadelere yer verdi:

“6 Ağustos 2022 Cumartesi gecesi katıldığım TV100 programında "KPPS sorularının çalınması, son günlerde cemevlerine düzenlenen saldırıların ve Balıklı Rum Hastanesi yangınının, 6’lu masa ve FETÖ terör örgütü tarafından organize edildiği” gibi ağır, tahrik edici beyan, ima ve iftiralara ilaveten, son olarak "Polis ve Devlet düşmanı" suçlamaları karşısında, milletvekili ve taşıdığım siyasi sorumluluğun gereği olarak, göstermem gereken dikkat, özen ve itidal dışı davranışta bulundum.

Bu vesile ile ifade etmek isterim ki, siyasi sıfat ve sorumluluklarımıza denk katılımcıların bulunmadığı TV programlarına katılmam en büyük hatam olmuştur. Ayrıca kamuoyunca bilgi kirliliği yaratmak için şahsımla illiyet bağı kurdurulmaya çalışılan ne resmi ne gayri resmi bir korumam bulunmaktadır. Bu istenmeyen görüntüler sebebiyle, Demokrat Parti genel başkan yardımcısı ve milletvekili olarak Türk milletinden, kamuoyundan ve mesleğini layıkıyla yerine getiren basın camiasından özür diliyorum.”

NE OLMUŞTU?

TV100 kanalında Pınar Işık Ardor’un sunduğu Gündeme Dair programında Cemal Enginyurt ve Latif Şimşek arasında tartışma yaşandı. Canlı yayın devam ettiği esnada Enginyurt, Şimşek’in üstüne yürüdü. Bu sırada yayın kesildi ve reklama gidildi.

TV100 tarafından daha sonra paylaşılan görüntülerde Cemal Enginyurt ve koruması olduğu iddia edilen kişinin program arasında Şimşek’e fiziksel saldırıda bulunduğu, her ikisinin de yumruk attığı görülüyor. Şimşek’in Enginyurt ve korumasından şikâyetçi olması üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Bu kapsamda Enginyurt’un koruması tutuklandı.