Yer bilimci Celal Şengör, Kafa TV adlı YouTube kanalında konuk oldu.

Beklenen İstanbul depreminin konuşulduğu programda, depremin hangi ilçeleri etkileyeceği de değerlendirildi.

İstanbul'un güneyinden geçen Kuzey Anadolu Fayı'nın Türkiye'nin en büyük fayı olduğunu hatırlatan Şengör, "1999 depreminden sonra faydaki yırtılma İzmit Körfezi'nin ağzında durdu. Bunun devam etmesi lazım. En faal olduğu yer ikiye ayrılıyor, güneydeki o kadar faal değil esas büyük faaliyet kuzeyde" dedi.

İzmit körfezinin ucunda duran yırtılmanın, Marmara'nın içine doğru devam edeceğini ifade eden Şengör, İstanbul'da yaşanabilecek can kayıpları hakkında şunları söyledi:

"1999'da Prof. Dr. Mustafa Erdik 50 bin can kaybından bahsetmişti, maddi zararın ise 50 milyar dolar olacağı konuşulmuştu. Ben bu konuşma esnasında onlara, bu sayıları ikiyle çarpın dedim çünkü inanılmaz bir felaket olacak."

'DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ İÇİN EN AZ 7.0 ŞİDDETİNİ ÖNGÖRÜYORUZ'

Fayın Yeşilköy'e 8 kilometre uzaklıktan, Adalar'ın ise hemen önünden geçtiğini belirten Şengör, "Depremde Yeşilköy yıkılacak mı?" sorusuna da "Evet" yanıtını verdi.

Şengör sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yeşilköy'de şiddet 9'a çıkıyor, büyüklük değil şiddet. Tuzla'da 9'a çıkıyor. Depremin büyüklüğü için en az 7.0 şiddetini öngörüyoruz. Harp okullarının buralardan taşınması lazım. Yeşilköy'ün zemini de çok sakat tabii, Bakırköy formasyonu var altında, bir felaket. Adaların altı sağlamdır ama evinizi nasıl yaptığınıza bağlı, burnunuzun dibinde çünkü fay."

Şengör, İstanbul'daki ilçelerin depremden nasıl etkileneceğini de değerlendirdi.

Buna göre:

"Kerem Kınık’ı belgeler yalanladı; tarihte depremde çadır satılan başka bir durum yok" "Kerem Kınık’ı belgeler yalanladı; tarihte depremde çadır satılan başka bir durum yok"

- Kadıköy, Fenerbahçe, Kartal, Maltepe hepsi güneyde kalıyor faya çok yakın.

-Bakırköy, Yeşilköy, Zeytinburnu hep tehlikeli.

- Avcılar'da bir kil tabakası var, semt o kil tabakasının üstünde kayıyor. Avcılar zaten sürekli denize doğru kayıyor.

- Fatih, Suriçi -Suriçi'nin altı neojendir, içinde Bakırköy formasyonunun olduğu yerler varsa oralar tehlikeli- Avcılar'a nazaran daha iyi durumda.

- Bakırköy, Florya, Zeytinburnu felaket.

- Kemerburgaz altı kum olduğu için tehlikeli, buna Kilyos'u da ilave edebiliriz.

-Küçükçekmece Zeytinburnu ve Avcılar kadar tehlikeli, Silivri tehlikeli, Çatalca içerilerdeysen o kadar tehlikeli değil, ne kadar içeride olduğuna bağlı.

- Büyükçekmece tehlikeli, Esenyurt eğer Küçükçekmece gölünün kuzeyindeysen nispeten daha iyi.

- Bağcılar'ın yüksek yerleri Avcılar gibi tehlikeli.

- Arnavutköy kuzeyde kalıyor altı kum olan yerleri tehlikeli.

- Bahçelievler pek sağlam değil.

- Beylikdüzü'nün altı eosen kalkerleridir kireçtaşından oluşur sağlam bir kayadır, binaların sağlamlığına bağlı.

- Kemerburgaz çok tehlikeli.

- Pendik ve Suadiye tehlikeli.

Depreme en dayanıklı bölgeler arasında Kadıköy'ün semtlerinin de olduğu hatırlatılan Şengör, "Katılmıyorum daha kuzeye çıkmak lazım" diye yanıt verdi.

Beykoz, Bebek, Ataşehir, Şişli, Nişantaşı, Ümraniye ve Beyoğlu'nun zeminlerinin de sağlam olduğunu ifade eden Şengör, buradaki tehlikelerin binaların sağlam olmayışından kaynaklanacağının altını çizdi.

'TOPKAPI VE DOLMABAHÇE YIKILABİLİR'

Beşiktaş ile ilgili garanti verilemeyeceğini söyleyen Şengör, sahil şeridinin ve sarayların yapıldığı her yerin dolgu olduğunu ve bu bölgede bulunan camilerin yıkılabileceğini ifade etti. Ayasofya'nın 8 şiddetindeki bir depreme dahi dayanabileceğini aktaran Şengör, Topkapı ve Dolmabahçe saraylarının çok tehlikeli olduğunu ve yıkılabileceğini belirtti.

'TSUNAMİ OLABİLİR'

Şengör, deprem yaşandığında sahilden uzak durulması gerektiğini ifade ederek "Depremden sonra bir tsunami tehlikesi var, Marmara'nın dibinde bir yer kayması olursa 5-8 metre arasında bir tsunami olabilir" dedi.