Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılığı, çArşı Grubu liderlerinin de aralarında bulunduğu 35 kişi hakkında 'hükümeti yıkmaya teşebbüs suçlamasıyla' iddianame düzenledi. İddianameyi mahkemeye gönderen savcılık, Gezi Direnişi'nin ardında asılsız 'darbe' iddiasını araştırmaya devam ediyor. Bu kapsamda daha önce terör savcılığı tarafından açılan davalar incelemeye alındı.

SDP VE ESP DAVALARI İNCELEMEDE!

Bunlardan en önemlisi ise 25 Aralık soruşturmasını yürüten Savcı Muammer Akkaş'ın Gezi direnişçilerine açtığı dava. Savcı Akkaş, Gezi Direnişi'nin ardından Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi(ESP) üyelerinin de aralarında bulunduğu 36 kişi hakkında dava açtı. 'Terör örgütü üyeliği ve tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma' suçlaması yöneltilen sanıklara, 'darbe suçlaması' yöneltilmedi.

EK İDDİANAME GÜNDEMDE

Ulaş Bayraktaroğlu'nun da arasında bulunduğu bu dava incelemeye alındı. Terör büro savcılığı ilk olarak iddianameyi ele almaya karar verdi. Adliye kaynaklarından edinilen bilgiye göre dosyanın incelenmesinin ardından 'Gezi eylemleri nedeniyle darbeye teşebbüs edildiğine yönelik' delillerinin bulunması halinde 36 kişi hakkında ek iddianame düzenlenecek. Sanıklar, çArşı gibi 'darbeye teşebbüs' ile suçlanacak.

Ek iddianame davanın görüldüğü İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek. TMK 10. Madde ile görevli Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş'ın hazırladığı iddianamede 9 polis memuru ve Taksim'de olan bir otelin müdürü mağdur olarak yer aldı. İddianamede sanıklara "terör örgütü üyesi olmak", "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak", "terör örgütü propagandası yapmak" gibi suçlardan 3 yıldan 58 yıla kadar değişen hapis cezalarıyla cezalandırılmaları istendi. (BirGün)