Dünyaca ünlü Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff'un Türkiye üzerine çizdiği karikatürleri Türkiye'de bir kitap olarak yayınlayan Rodeo Yayıncılık'ın sahibi Mehmet Murat Mıhçıoğlu, ‘Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla gözaltına alındı.

Kitabın geçen yıl haziranda çıktığı ve Basın Kanunu'na göre, dava açmak için gerekli altı aylık sürenin kaçırıldığı fark edilince Mıhçıoğlu, bir gün sonra savcılıktan serbest bırakıldı.

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre, Mıhçıoğlu, dün ifade için Kadıköy Emniyet Müdürlüğü'nde davet edilerek, gözaltına alındı. Bir gün gözaltında tutulan Mıhçıoğlu, bugün savcılığa çıkarıldı. İfadesinde, Latuff ile internette tanıştığını, Aralık 2015'te Brezilya'ya gidip kendisiyle sözleşme imzaladığını ve kitabın Mayıs 2016'da yayınlandığını söyledi.

Kitabı yayınlaması için kimsenin aracılık etmediğini kaydeden Mıhçıoğlu, şunları söyledi: "Karikatür sanatı ele aldığı konuları çizgiyle keskinleştirerek yansıtır. Başka türlü icrası mümkün değildir. Bu sanatla toplumdaki muhalif eleştiriler barışçıl bir kanal bulmaktadır. Bu kanal sayesinde ifade edebildikleri için de şiddete zemin teşkil edecek bir ortamdan uzaklaşılmaktadır. Dolayasıyla toplum açısından faydalı bir faaliyettir. Bu eserin Türkiye'de basılıp özgürce dağıtılıyor olması Türkiye'nin demokratik hukuk devleti imajına katkı sunan bir olgudur."

Yapılan incelemede, kitabın Haziran 2016'da basıldığı ve Basın Kanunu'na göre dava açmaya ilişkin 6 aylık zamanın aşıldığı fark edildi. Mıhçıoğlu serbest bırakılırken, hakkında takipsizlik kararı verileceği öğrenildi.

Mıhçıoğlu'nun avukatı Özgür Urfa, "Kişinin davet üzerine gittiği emniyette gözaltına alınması hukuka aykırıdır. Kitaptaki karikatürlerin hepsi daha önce basılmış. Zaten hakaret içermiyor. Ayrıca soruşturma süresinin kaçırılıp buna rağmen Mıhçıoğlu'nun gözaltına alınması da bir hukuk skandalıdır" dedi.