Yoksulluk sınırı 3 bin TL

DİSK-AR, Kasım ayı için açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı.

Yoksulluk sınırı 3 bin TL

Araştırmanını sonucuna göre 4 kişilik bir aile için açlık sınırı 992, yoksulluk sınırı ise 3 bin 136 TL olarak belirlendi.

 

İSTANBUL- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), Kasım ayı için açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı.

 

TÜİK Hanehalkı Harcama Kalıbı, TÜİK Madde fiyat ortalamaları ve 4 kişilik bir ailenin sağlıklı bir biçimde alması gereken kalori miktarı üzerinden hesaplanan beslenme kalıbı dikkate alınarak hazırlanan araştırmanın sonuçlarına göre, 4 kişilik bir aile için açlık sınırı 992, yoksulluk sınırı ise 3 bin 136 TL. Araştırmanın sonuçlarına göre, sağlıklı beslenmek için yetişkin bir kadının yapması gereken günlük harcama tutarı 8,5 TL olurken, bu rakam yetişkin bir erkek için 8,76 TL, 15-19 yaş erkek çocuk için 9,32 TL, 4-6 yaş bir kız çocuğu için 6,48 TL oldu. Buna göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için yapması gereken günlük gıda harcaması 33,06 TL.

 

Araştırmaya göre, 4 kişilik ailenin sağlıklı beslenmek ve insanca yaşayabilmek için harcaması gereken asgari tutar aylık 3136 TL. Ailenini gıda, içecek gibi zorunlu gereksinimlerine 992, giyim ve ayakkabı için ayırması gereken tutar 196 TL. Kira, su, elektrik vs için 887, mobilya, ev bakımı ve diğerleri için 180, sağlık için 70, ulaştırma için 306, haberleşme için 135, eğlence ve kültür hizmetleri için 69, eğitim için 61, çeşitli mal ve hizmetler için 111 TL ayrılması gerekiyor.

 

'ASGARİ ÜCRET ZAMMI 1 AYDA GERİ ALINIYOR'

 

Asgari ücretin belirleneceği Aralık ayında açıklanan enflasyon rakamları üzerinden yapılan hesaplamaya göre, yine Kasım ayı için açlık sınırı bir önceki aya göre 32, yoksulluk sınırı ise 102 TL artış gösterdi. 2012 yılı birinci altı ayı için öngörülen yüzde 3'lük artış ise, sadece 19 TL'ye denk geliyor. Buna göre asgari ücrete yapılacak olası artış, açlık sınırı dikkate alındığında 1 ayda geri alınmış oluyor.

 

ASGARİ ÜCRET İNSANCA YAŞANACAK ÜCRET OLMALI

 

Verilere göre asgari ücret tutarının, bir işçinin ailesiyle beslenebilmesi için yapacağı harcamanın 3'te 2'sini, insanca yaşaması için yapması gereken harcamanın 5'te 1'ine denk geldiğine dikkat çekildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda günlük 1 TL'yi dahi bulmayan ücret artışının konuşulduğuna dikkat çekile raporda, "Asgari ücretin insan onuruna yaraşır, yoksulluğu gidereceği bir araç olarak nasıl kullanılabileceğini tartışmak gerekmektedir" denildi.

 

DİSK-AR tarafından açıklanan raporda şu öneriler yer aldı:

 

“Görüşmeler, kamuoyuna açık hale getirilmeli; Anlaşmazlık durumunda işçilerin üretimden gelen güçlerini kullanabilecekleri yasal zeminler oluşturulmalıdır. Asgari Ücret, işçinin ailesi ile birlikte tüm zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde, insan onuruna yakışan bir düzeyde tespit edilmeli; Asgari ücretin herkese, bölge, yaş, işkolu ayrımı yapılmaksızın aynı oranda belirlenmesi esas alınmalı; ücret gelir dağılımını düzenleyici yönde belirlenmeli ve ekonomik büyümeden pay almalı, evlerde yapılan işler için de asgari ücret uygulamasına gidilmeli." (ETHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER