Yeni bir sendika: Yasa-Sen

Yargıçlar, savcılar, yüksek mahkeme üyeleri Yargıçlar ve Savcılar Sendikası adı altında örgütlenmek için biraraya geldiler.

Yeni bir sendika: Yasa-Sen
YARSAV’DAN YASA-SEN’ E

Grupta yer alan Yarsav eski başkanı Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Türkiye Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de yargının giderek artan sorunları karşısında en etkili mücadeleyi yapabilmek için sendikal bir örgütlenme zorunluluğunun ortaya çıktığı, hak ve özgürlükleri en etkili kullanma yolunun sendikal örgütlenmeyle mümkün olduğunu, sorunlara muhatap ve çözüm bulabilme düşüncesiyle hareket ettiklerini söyledi.

SENDİKA KURMA HAKKIMIZ VAR

Sendikal özgürlüklerin Anayasa'nın 90. maddesiyle güvence altına alındığını ifade eden Eminağaoğlu, yargıç ve savcıların ''dernekler ve diğer örgütler'' bünyesinde örgütlenmelerinin Birleşmiş Milletler Bangalor Yargı Etiği İlkeleri ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun 2006'da aldığı bir kararla benimsendiğini bildirdi.
YASA-SEN Kuruluş Girişim Grubu, düzenlediği basın toplantısıyla sendikanın kuruluş işlemlerinin tamamlandığını, kuruluş bildirgesinin gelecek hafta Ankara Valiliği'ne sunulacağını bildirdi.

A.AYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER