Yemeksepeti işçileri: Patron sendikalı olmamızı istemediği için aşılanamayacağız

Yemeksepeti çalışanı kuryeler, Nevzat Aydın'ın işkolu değişikliği nedeniyle büro çalışanı olarak göründükleri için aşı olamıyor

Yemeksepeti işçileri: Patron sendikalı olmamızı istemediği için aşılanamayacağız

Taşımacılık sektöründe çalışan işçiler ve kuryeler geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı tarafından aşı programına dahil edildi.

Ancak Yemeksepeti çalışanı kuryeler, CEO Nevzat Aydın'ın işkolu değişikliği nedeniyle büro çalışanı olarak göründükleri için aşı olamıyor.

Yemeksepeti İşçi Komitesi, Twitter'dan yaptığı açıklamada "Sağlık Bakanlığı'na göre taşımacılık sektöründeki işçiler ve kuryeler aşılanacaklar. Ama biz 4 ay önce sendikalaştığımız için Nevzat Aydın iş kolumuzu değiştirdi. Bu yüzden artık e-devlette büro çalışanı gözüküyoruz. Patron sendikalı olmamızı istemediği için aşılanamayacağız" dedi.

SENDİKAL HAKLAR VE SAĞLIK HİZMETİNE ERİŞİM HAKKI GASBEDİLİYOR

Bundan yaklaşık 4 ay öncesine kadar taşımacılık sektöründe faaliyet gösterdiklerini belirten Yemeksepeti işçileri "Fakat çalışma şartlarımızı iyileştirmek ve insanca iş, insanca ücret talebi ile sendikal örgütlenmeye başladıktan sonra işverenimiz iş kolumuzu değiştirerek sendika üyeliklerimizi düşürdü ve işçilerin anayasal hakkını çiğnedi. Biz mücadeleye devam etmekte ısrar eden işçiler olarak susmadık. Sesimizi emekçilerin sesine ses veren herkese duyurduk. Hakkımızı almadan durmayacağız da. Yalnız sadece bununla kalmadı. Hem toplum sağlığı, hem de kurye ve depo çalışanlarının hayati riski açısından çok önemli olan aşılama hakkımız da belirsizlik içindedir.  Yemeksepeti sadece işçilerin sendikal haklarını değil, sağlık hizmetlerine ulaşma hakkını da gasp etmiştir!" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2021, 19:13

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER