Yatağan işçisi ayakta: Özelleştirmeye karşı barikattalar!

Gece yarısı direnişe başladılar…

Yatağan işçisi ayakta: Özelleştirmeye karşı barikattalar!

Yatağan Termik Santrali'nde işçiler ihaleyi kazanan şirketin santrali devralacağı duyumu üzerine barikat kurup direnişe geçti.

Yatağan'da santrali alan şirketin bu gece yarısından sonra santrali devralacağı haberi üzerine Yatağan işçileri ayağa kalktı. İşçiler şirketi içeri sokmamak için santral önünde barikat kurdu. Haberi duyan işçiler barikata koştu. Vardiyadan çıkan işçiler santralden ayrılmazken madenciler de santral önüne geldi. İşçiler santral önünde bekleyişe geçti.

Tes-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik santralin bu gece devredileceğine dair duyum aldıklarını belirterek “Almış olduğumuz karar gereğince işyerini terke etmeme eylemimizi başlattık. Özelleştirmeye karşı direnişte kararlıyız. Santrali sattırmayacağız” dedi.

Enerji ve maden işçilerinin 2012 yılı sonundan beri sürdürdüğü direnişe karşın, Yatağan Termik Santrali ve bağlı maden ocakları Haziran ayında yapılan ihalede 1 milyar 91 milyon dolara Elsan Elektrik'e satılmıştı.

'BUGÜN İŞÇİ SINIFI YATAGAN İŞÇİLERİNİN NEZDİNDE BİR SINAVDAN GEÇİYOR'

Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin direnişe geçtiklerini belirterek "Bugün Soma'da 2 bin işçinin işten atıldığını öğrendik. Biz de bir buçuk yılı aşkındır Yatağan Ermenek olmasın Soma olmasın diye mücadele veriyoruz. AKP ve sermaye el ele vermiş emekçileri eziyor. 440 gündür hem emek hem de demokrasi mücadele veriyoruz, mücadelemiz inançla sürüyor. Tüm uyarılarımıza rağmen hükümet devri gerçekleşti. Biz de dediğimiz gibi ihaleyi alan şirketi içeri sokmayacağız.

Bugün santralin devrinin imzalandığını duyduk ve duyum üzerine saat 10'dan itibaren santral önündeki direniş çadırımızda toplandık. Diğer  yandan kömür ocağının önünde iş makineleriyle barikatları kurduk. An itibariyle işyerini terk etmeme eylemini başlatmış bulunuyoruz. Bütün işçi sınıfını ve emek dostlarını bu barikatı sağlamlaştırmaya çağırıyoruz. Bu kavgayı biz başlatmadık ama hücrelerimize kadar kavgaya hazırız. Bu satış iptal edilmeli. Biz üretimi aksatmıyoruz, üretimi devam ettiriyoruz. Devir yapılınca üretimi durdurun demişler ama biz durdurmayacağız.

Zaman emek dostlarının yardımıyla bizden yana işleyecek. Emekçiler Yatağan işçileri nezdinde bir sınavdan geçiyor umarım bu sınavdan geçeriz. Bu barikatı yıktırmamak tüm emekçilerin elinde bunun için tüm emekçileri bu barikatı sağlamlaştırmaya çağırıyorum" dedi. (Kaynak: Evrensel, Sol)

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2014, 00:57

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER