TRT 96 kişiye 'işe gelmeyin' dendi

TRT Türk ve TRT Avaz kanallarını birleştirme kararından sonra gündeme geldi

TRT 96 kişiye 'işe gelmeyin' dendi

TRT yönetiminin TRT Türk ve TRT Avaz kanallarını birleştirme kararı almasından sonra ciddi mağduriyetler meydana geldi. TRT Türk bünyesinde ve programlarda yıllardır çalışan 96 kişi 31 Aralık 2015 tarihi itibariyle işsiz kalıyor.

Şirket üzerinden istihdam edilen 33 kişinin sözleşmesinin uzatılacağını açıklayan TRT Genel Müdürü Şenol Göka, söz konusu 96 kişiyle ilgili ise herhangi bir açıklama yapmadı.

İşten çıkarılacak olan çalışanlar, TRT Türk kurulduğundan bu yana program bütçeleri üzerinden çeşitli şirketlerle yapılan sözleşmelerle maaşlandırılıp kanalın kendi yaptığı 33 kişilik sözleşmelerin dışında tutuluyorlardı bu nedenle “teşeron işçi” statüsünde bile görünmemekteler.

TRT Türk’te halen çalışmakta olan 96 kişinin 1 Ocak itibariyle akıbetinin ne olacağına dair belirsizlik devam ederken, yapılan tek açıklama kanal yönetimi tarafından ve sözlü olarak, “işe gelmeyin” oldu.

Hükümet programında taşeronlarla ilgili yer alan, “işin asli görevlerini yapanlar” kapsamında yer alması beklenirken, aralarında fiilen muhabir, editör, sunucu, yönetmen, montajcı gibi yayıncılığın pek çok asli görevinde bulunan bu 96 kişiyle ilgili bu karar çalışanlar arasında büyük bir şaşkınlık yarattı.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2015, 21:59

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER