THY hosteslerine 'kırmızı ruj' yasağı geliyor

Amaç, 'daha duru ve sade bir görünüm' sağlanması…

THY hosteslerine 'kırmızı ruj' yasağı geliyor

Türk Hava Yolları (THY), kadın kabin görevlileri (hostes) için yeni bir yasak listesi hazırladı.

Kabin memurları için daha önce gündeme gelen ‘kızıl kırmızı ve platin sarısı saç kullanılması’ yasağından sonra şimdi de kırmızı ruj ve saç modelleri ile ilgili bir yeni bir tedbir alındı.

THY'nin bu kararını Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin sert bir dille eleştirirken, yasağı 'sapıklık' olarak değerlendirdi.

Sayıları 4 bini bulan hostesler, kırmızı ve pembe ruj yerine parlatıcı kullanacak. Yine, saçlar, kulak üzerinden at kuyruğu şeklinde olacak veya topuz yapılacak.

Anılan kararların alınmasında, ‘daha duru ve sade bir görünüm’ sağlanması görüşünün yer aldığı ifade diliyor. Yeni düzenlemenin, kısa bir süre içinde personele dağıtılacak kitapçıkta yer alması bekleniyor.

Benzer bir değişikliğe geçtiğimiz yıl Temmuz ayında da gidilmişti. Geçen yıl 12 Temmuz’da yapılan değişiklikte, frapan ve simli makyaj, pastel renklerde makyaj malzemesi kullanımı, kızıl kırmızı ve platin sarısı renkli saçlar yasaklanmıştı.

THY bundan kısa süre önce de 7 ülkede 10 noktaya yapılan yurtdışı seferlerde ve Business Class'ta içki servisini kaldırma ve uçak içinde hosteslerin hareket kabiliyetini kısıtlayan kıyafet kreasyonlarıyla kamuoyunda yine yoğun tartışmalara neden olmuştu. (Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2013, 21:38

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER