Taşeron işçilerden Çalışma Bakanlığı önünde protesto

“Özel sözleşmeli personel değil, kadrolu işçi olmak istiyoruz”

Taşeron işçilerden Çalışma Bakanlığı önünde protesto

Türkiye’nin dört bir yanından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önüne gelen Genel-İş Sendikası üyesi taşeron işçiler, çalışma şartlarını protesto etti.

Devrimci İşçi Sendikalar Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş), taşeron çalışma sistemine karşı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) önünde basın açıklama gerçekleştirdi.
 
“Özel sözleşmeli personel değil, kadrolu çi olmak istiyoruz” pankartı ile taleplerini dile getiren taşeron işçiler, modern kölelik olarak tanımladıkları şartlara dikkat çekti.
 
İşçiler adına konuşan Genel-İş Başkanı Remzi Çalışkan, “Hükümet yetkililerinin açıklamalarına konu edilen kadro sorunu, kapalı kapılar ardında konuşularak çözülemez, plan ve düşüncelerin sendikalardan saklanması kabul edilemez. Çözüm arayışının dışına itilmemiz kadro sorununun siyasi ve sendikal hesaplara alet edildiği yönündeki iddialar haklılık kazanmaktadır” dedi.
 
‘HÜKÜMET YENİ BİR GÜVENCESİZ DÜZEN KURUYOR’
 
Hükümetin memurlar kanununda değişiklikler yapacağı yönünde tartışmaları hatırlatan Çalışkan, “Üzerinde çalışılan çözüm şayet bir bir yeni fıkrada düzenlenecekse güvenceli kamu işçiliğini düzenleyen 657 sayılı yasanın 4/d maddesinin dışında bir çalışma yapıldığı anlaşılmaktadır. Bu durum güvencesiz istihdamın yeni bir biçimi anlamına gelir” ifadelerini kullandı.
 
Çalışkan, “Biz taşeron işçilerin 657 sayılı kanunun 4/d maddesi kapsamına alınmasını istiyoruz. Belediyelerdeki taşeron işçiliğe son vermek için kamu istihdamını kurmak ve taşeron şirketlerin varlığına son vermek için belediye mevzuatında ve kamu ihale mevzuatında düzenleme yapılması zorunludur” diye konuştu. 
 
OHAL ile ihraç edilen ya da taşeron şirketlerden OHAL kapsamında işten çıkarılan üyelerinin tekrar işe alınmasını isteyen Çalışkan, “Haklarında yargı kararı olmaksızın bu şekilde açlığa terkedilen üyelerimizin işbaşı yapması başlıca talebimizdir. Güvenceli kamu istihdamı talebimiz tüm yurttaşların başta eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik olmak üzere temel kamu hizmetlerine parasız erişme talebini de içermektedir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2017, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER