'Son üç buçuk yılda 194 ‘çocuk işçi’ yaşamını yitirdi'

İSİG Meclisi'nin yayınladığı rapora göre bu yılın ilk 5 ayında 18, son üç buçuk yılda ise 194 ‘çocuk işçi’ yaşamını yitirdi

'Son üç buçuk yılda 194 ‘çocuk işçi’ yaşamını yitirdi'
İş Sağlığı ve İşçi Meclisi (İSİG), 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü'nde Türkiye'de ‘çocuk işçi’lere yönelik hazırladıkları raporun ayrıntılarını kamuoyu ile paylaştı. 

DİHA’nın aktardığı rapora göre; Türkiye'de bu yılın ilk 5 ayında en az 18, son 3 buçuk yılda ise en az 194 çocuk işçi yaşamını yitirdi. 

Çocuk işçilerin yarısının tarım diğer yarısının da sanayide çalıştığı bilgisine yer verilen raporda, devletin çocukların çalışma haklarının korumadığına dikkat çekildi. 

Devletin çocuk işçi sağlığı ile ilgili bir çalışma yapmadığına vurgu yapılan raporda, "Öyle ki çocuk işçi ölümlerine dair de çelişkili açıklamalarda bulunmaktadır. Örneğin eski Çalışma Bakanı Faruk Çelik bir önergeye verdiği cevapta 2013 yılında 21 ve 2014 yılında 16 çocuğun çalışırken yaşamını yitirdiğini belirtip bu sayının 2002-20014 yılları arasında 127 olduğunu açıklamıştır. Devlet ya çocuk işçiliğin durumunu bilmiyor ya da doğruyu söylemiyor ya da her ikisi de. İSİG Meclisi olarak son üç buçuk yılda en az 194 çocuğun çalışırken yaşamını yitirdiğini açıklıyoruz" denildi. 

Raporda, 2013 yılında çalışırken yaşamını yitiren hiçbir göçmen çocuk tespit edemediğine, 2014 yılında 5, 2015 yılında 12, 2016 yılında ise 2 Suriyeli çocuk olmak üzere toplamda 19 Suriyeli çocuğun iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğine işaret edildi. Genel olarak çocuklar içinde iş cinayetlerinin yüzde 9,8'inde Suriyeli çocuklardan oluştuğu belirtildi. 

Raporda öne çıkan diğer ayrıntılar şöyle: 

"* Çocuk işçilerin en az yarısı tarımda yaşamını yitirmiştir. Bu durumun bir yönünü tarımın çökertilmesi ve aile emeği içinde görmeliyiz. 

* İnşaat, metal, ticaret, konaklama, gıda ve tekstil işkollarında da hatırı sayılır oranda çocuk işçi çalışmaktadır. 

* Özellikle eğitim dışında kalan çocukların yaşamı daha da zorlaşmaktadır. TÜİK'in 2013 yılı açıklamasına göre okula devam etmeyen çocuklar için haftalık fiili çalışma süresi 54,3 saat ile Türkiye ortalamasının üstündedir. Üçte birine işyerinde yemek verilmemektedir. Yüzde 36'sının haftalık izni, yüzde 89'nun yıllık izni yoktur. Ve İSİG Meclisi olarak tespitlerimize göre daha fazla iş cinayetine maruz kalmaktadır.

* İş cinayetlerinde yaşamını yitiren çocukların yüzde 16'sı kız çocuğu/genç kadındır. Bu oran genel olarak iş cinayetlerinde tespit ettiğimiz kadın işçi ölümünün iki katıdır.

* Son üç buçuk yılda en az 194 çocuk işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi." 

YILLARA GÖRE 

Yıllara göre yaşamını yitirenlerin sayısı şu şekilde:

"2013 yılında en az 59 çocuk işçi, 2014 yılında en az 54 çocuk işçi, 2015 yılında en az 63 çocuk işçi, 2016 yılının ilk 5 ayında ise en az 18 çocuk yaşamını yitirdi."

YAŞ DAĞILIMINA GÖRE

Son 3,5 yılda iş cinayetlerinde yaşamını yitiren çocukların yaş dağılımı şu şekilde: 

"6 yaşında 2 çocuk, 7 yaşında 2 çocuk, 8 yaşında 3 çocuk, 9 yaşında 4 çocuk, 10 yaşında 7 çocuk, 11 yaşında 3 çocuk, 12 yaşında 7 çocuk, 13 yaşında 14 çocuk, 14 yaşında 15 çocuk, 15 yaşında 30 çocuk, 16 yaşında 49 çocuk, 17 yaşında 58 çocuk. "

*Son 3,5 yılda çocuk işçiler en çok tarım, inşaat, metal ve ticaret işkolunda yaşamını yitirdi.

İŞKOLLARINA GÖRE

Çocuk işçi ölümlerinin işkollarına göre dağılımı ise şu şekilde: 

"Tarım, Orman işkolunda 98 çocuk, İnşaat, Yol işkolunda 24 çocuk, Metal işkolunda 16 çocuk, Ticaret, Büro, Eğitim, Sinema işkolunda 14 çocuk, Konaklama, Eğlence işkolunda 7 çocuk, Gıda, Şeker işkolunda 7 çocuk, Tekstil, Deri işkolunda 6 çocuk, Taşımacılık işkolunda 5 çocuk, Belediye, Genel İşler işkolunda 5 çocuk, Petro-Kimya, Lastik işkolunda 3 çocuk, Çimento, Toprak, Cam işkolunda 2 çocuk, Madencilik işkolunda 1 çocuk, İletişim işkolunda 1 çocuk, Sağlık, Sosyal Hizmetler işkolunda 1 çocuk, Enerji işkolunda 1 çocuk, Çalıştığı işkolunu belirleyemediğimiz 3 çocuk." 

* Son üç buçuk yılda en az 31 kız çocuğu/genç kadın ve 163 oğlan çocuğu/genç erkek yaşamını yitirdi.

* Son üç buçuk yılda çocuk işçiler en çok Adana, Urfa, İstanbul, Antep, Konya ve Manisa'da yaşamını yitirdi.

KENTLERE GÖRE

Türkiye'de kentlere göre çocuk iş cinayetleri şu şekilde: 

"18 ölüm Adana'da, 12 ölüm Şanlıurfa'da, 10 ölüm İstanbul'da, 9 ölüm Gaziantep'te; 8 ölüm Ankara'da, 6 ölüm Konya ve Manisa'da, 5 ölüm Bursa, Hatay, Kayseri, Kocaeli ve Mardin'de, 4 ölüm Antalya, Balıkesir, Erzurum, Kahramanmaraş ve Mersin'de, 3 ölüm Ağrı, Aksaray, Aydın, Düzce, Elazığ, Isparta, İzmir, Karaman, Kırıkkale, Malatya, Samsun, Tekirdağ ve Yozgat'ta, 2 ölüm Batman, Bolu, Denizli, Diyarbakır, Gümüşhane, Muğla, Muş, Osmaniye, Sakarya, Sivas, Şırnak, Uşak ve Van'da, 1'er ölüm ise Bartın, Bingöl, Burdur, Çanakkale, Çorum, Edirne, Eskişehir, Giresun, Hakkari, Kırklareli, Kilis, Rize, Siirt, Tokat ve Yalova."

'ÇOCUK İŞÇİ'LERİN İSİMLERİ

2013 yılından bugüne iş cinayetlerinde yaşamını yitiren çocuk işçilerin isimleri şöyle: Furkan Ateş, Şahin Aytaç, Mehmet Şeyhan, Selman Mertaslan, Adem Kum, Behlül Ataş, Özcan Gencer, Abdulsamet Eren, Ferhat Ali, Ercan Tuğlu, Halil Berke Aygün, Mahmut Altunsöz, Sefa Doğan Özer, Mendul Meryem, Osman Yardımcı, R.Y., Serhat Bilmez, Ufuk Özcan, İ.D., Aytuğ Kesim, Hekim Casım Nebo, Mazlum Candede, Halil İbrahim Alış, Ömer Faruk Bulut, Bünyamin Buyun, Abdulhamit Taben, Ahmet Taben, Yusuf Kara, Tuba Nur Ekinci, Hayriye Kurt, Eyüp Ağırman, Benal Temurlu, Furkan Öztürk, Ali Çite, Mehmet Bölükbaşı, Sultan El Halil, Burhan Tutak, Ferhat Çalışkan, Furkan Akalın, Ramazan Baş, Bahri Emen, Aziz Mavi, Orhan Aslan, Muhammet Aydemir, Mazlum Turan, İbrahim Kılıçaslan, Ayberk Ayvalık, Serdar Yakar, Abdülkadir İda, Abit Yıldız, Hatice Dayanç, Mustafa Koçer, Burak Kaya, Muhammed Hasan, Yasin Tomaç, Yıldırım Öz, Bahattin İlet, Ali İbrahim, Burak Aslan, İslam Bayat, Abdullah Şeker, Yunus Emre Solmaz, Oğuz Uysal, Aysel Gezici, Mehmet Kizir, Basil Ali, Songül Evran, Salih Sak, Hüseyin Karakaş, Malik Şahingöz, Mustafa Şahingöz, Dersim Hacı, Çağla Yalçın, Recep Kaynak, İbrahim Oturan, Ahmet Toros, Kubilayhan Altınışık, Hacı Ölgen, Enis Kök, Ramazan Gürcan, Didem Öztürk, Veli Can Çelik, Harun Demir, Reşat B., Ferhad Ş., Raid Hasan, Dijle Karakaş, Berkan Altay, Yusuf Toprak, Samır Muhammed, Enes Alkan, Bedirhan Ok, İsmail Gür, Seda Nur Tatar, Çetin Akdoğan, Zehra Alda, Ayşe Alda, Oğuzhan Çalışkan, Emin Halastar, E.P., Nurullah Yeşilyurt, Kübra Yaşatır, Süleyman Sertan Buluş, Nacin Freyş, Hale Çelik, Sedat Yalçın, Furkan Çavuş, Osman Özen, Ali Saltık, Barış Ergin, Yasir Geylani, Ahmet Ataş, Yılmaz İdareci, Hamitcan Aslan, F. Y., Sebahat Ö., İbrahim Can Duran, Resul Yılmaz, Hüseyin Demir, Ali Fırat Belder, Ahmet Güneysu, Seyrani Köstü, Emre Aksüt, Abdul Hakim, Yavuzhan Gemici, Harun Efe, Mehmet Öztürk, Serdar Özdemir, Osman Avcı, İbrahim Bozkurt, Yücel Arı, Hasan Bakdur, Muharrem Dursun, Salih Eroğlu, Orhan Sürer, Gökhan Örüç, Behzat Özen, Pınar Akbaş, Emine Demirel, Eren Erenoğlu, Fırat Sarıçam, Serdar Demir, Faruk Can Güvenç, Sami Kozan, Ali Karkaş, İlhan Yiğit, Faruk Dumlupınar, Vefa Aydemir, Nazar Güvendiren, Mahmut Ateş, Esma Bağcı, Şifa Bağcı, Rabia Cirik, Ayşe Cirik, İbrahim Yavuz, Ş.Ü., Sabri D., Hüseyin Çelik, Yasin Çelik, Muratcan Turan, Ferhat İridağ, Mahir Aytaç, Gökhan Kayalıoğlu, Deniz Esen, Bayram Süzel, Mustafa Tomay, Abdülkerim Karadöl, İbrahim Kara, Ferdi Çakır, Yakup Kartal, Nezir Akgül, Süleyman Kasar, Volkan Özpamuk, Sabahattin Donat, Hüseyin Ceylan, Ökkeş Gögebakan, Salih Dikici, Kübra Şenateş, Kader Yalçın, Oya Korkan, Aslı Oruç, Sülayman Yörük, Soner Karatut, Bayram Yıldız, Yonca Akkuş, Ferit Güler, Mustafa Demirray, Ahmet Yıldız, Serkan Altunay, Murat Güner ve 4 çocuk.
Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2016, 17:44

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER