Soma'da binler özelleştirme ve ölüme dur dedi

Soma'da 'kömür bitti'

Soma'da binler özelleştirme ve ölüme dur dedi

Maden katliamında 301 kişinin yaşamını yitirdiği Manisa'nın Soma İlçesi'nde bugün 'İşçi cinayetlerine, özelleştirmeye, talana ve soyguna karşı kamulaştırma' adıyla düzenlenen yürüyüş ve mitingine katılan 7 bin kişi, özelleştirmelere ve ölümlere 'dur' dedi.

Türk- İş ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Soma Şubesi tarafından düzenlenen yürüyüş ve mitinge katılar saat 12.00'de başladı. İlçedeki 216 Evler Sitesi önünde toplanan kalabalık, Cengiz Topel Meydanı'na gitmek üzere yürüyüşe geçti. Soma'daki maden ocaklarının tamamının kamu eliyle çalıştırılmasını isteyip, özeleştirilmelerine karşı çıktı. Yol boşunca 'Madencinin ateşi AKP 'yi yakacak', 'AKP istifa', 'Her yer Soma her yer direniş', 'Taşerona hayır', 'Birleşe birleşe kazanacağız', 'Soma uyuma madencine sahip çık' sloganları atıldı.

'Taşerona hayır', 'Kömür bitti', 'Çözüm kamulaştırma' pankartlarının taşındığı yürüyüşe katılanlardan, Atatürk Caddesi'ndeki Ege Linyit İşletmeleri (ELİ) Müessese Müdürlüğü önüne ulaştığında, büyük bölümü 13 mayıs günü facianın meydana geldiği Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait maden ocağında çalışan işçilerin bulunduğu gruptan, ELİ Müessese Müdürü Hakkı Duran için istifa sloganları yükseldi. 

Yürüyüş Cengiz Topel Meydanı'nda son bulurken, siyah baret takan madencilerin de aralarında bulunduğu grup, kömür ocağı faciasında yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu.

Ölen madencilerden bazılarının çocukları burada, gökyüzüne siyah güvercinler bıraktı ve ardından miting başladı. 
Mitingde konuşan Maden-İş Ege Bölgesi 1 Nolu Şube Başkanı Ali Gökmen, Türkiye'nin dört bir yanından özelleştirmeye ve iş cinayetlerine karşı bir araya geldiklerini belirterek "Bu ocaklar iş, ekmek hayat üretsin, istiyoruz. Özelleştirme, rödavans, taşeron ölümdür. Özelleştirme değil kamulaştırma istiyoruz" dedi.

Hükümetin özelleştirme uygulamalarının 301 işçinin canına mal olduğunu hatırlatan Gökmen talepleri yerine getirilinceye kadar mücadele edeceklerini belirtti. Haykıracaklarını ve gerekirse, Ankara’ya yürüyeceklerini de kaydeden Gökmen’in konuşması ardından miting, Yatağan işçilerinin Türk-İş'i genel greve çağırmasıyla son buldu.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2014, 11:07

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER