Silikozisten bir ölüm daha: 66!

Silikozis hastalığından ölenlerin sayısı 66'ya yükseldi. Karlıova’ya bağlı Taşlıçay köyünde bu hastalıktan ölenlerin sayısı ise 15

Silikozisten bir ölüm daha: 66!
İstanbul'da kot kumlama atölyesinde çalışırken Slikozis hastalığına yakalanan 32 yaşındaki Mutlu Aydar da yaşamını yitirdi. Aydar'ın ölümüyle birlikte Slikozis hastalığından ölenlerin sayısı 66'ya yükseldi.
 
Bingöl’ün Karlıova ilçesine bağlı Taşlıçay Köyü'nde yaşayan ve İstanbul'da çalıştığı kot kumlama atölyesinde Slikozis hastalığına yakalanan Mutlu Aydar, tedavi gördüğü İstanbul 500 Evler Şafak Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. 
 
Aydar'ın ölümüyle birlikte Slikozis hastalığından ölenlerin sayısı 66'ya yükseldi.
 
Karlıova’ya bağlı Taşlıçay köyünde bu hastalıktan ölenlerin sayısı ise 15.
 
SİLİKOZİS NEDİR?
 
Silikozis, silika adı verilen maddenin uzun süre solunması sonucu gelişen bir akciğer hastalığı olarak tanımlanıyor. Bir işçinin kot taşlama işinde 6 ay çalışmasının bu hastalığa yakalanması için yeterli bir süre oluğu belirtiliyor. Nefes darlığı, yorgunluk gibi belirtilerle ortaya çıkan, toza maruz kalma ortadan kalksa bile hastalığın ilerlemesinin önüne geçilemeyen hastalığa karşı iş esnasında takılan maskenin koruyucu olmadığı belirtiliyor.
 
Kaynak: DİHA
Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2016, 15:38
YORUM EKLE