Öğretmen adayları Meclis'te diplomalarını yırttı

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, atanamayan öğretmenlerle bir araya geldi

Öğretmen adayları Meclis'te diplomalarını yırttı

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, mecliste atanamayan öğretmenlerle bir basın toplatısı düzenledi. Toplantıda öğretmen adayları ‘Biz de artık diplomalarımızı istemiyoruz’ diyerek diplomalarını yırttı.

Meclis'te ataması yapılmayan öğretmenlerle birlikte basın toplantısı düzenleyen Ali Haydar Hakverdi, “Bugün onlar bizim misafirimiz" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 115 bin 420 öğretmene ihtiyaç olduğunu açıkladığını vurgulayan Hakverdi, “Bekleyen 417 bin 480 kişi. 37 bin kişi alacak. Diğer arkadaşların durumu meçhul. Bu 37 bin içinde hangi branşlardan ne kadar alınacak her hangi bir açıklama yapılmadı. Artık öğretmenlerimize piyangodan ne çıkarsa razı olacaklar." şeklinde konuştu.

Eğitim sisteminin 13 yıldır deney tahtası gibi, öğretmen ve öğrencilerin de kobay gibi kullanıldığını ifade eden Hakverdi, “Bu elleri öpülesi öğretmenlerimizin yetiştireceği evlatların hali ne olacak? Öğretmenlerimizin hali ne olacak? Bu ülkenin geleceği ne olacak? Biz 13 yıldır karanlık içerisindeyiz, belirsizlik içerisindeyiz. Öğretmenlerimizi okuttu aileleri 4-5 yıl emek harcadı. Öğretmen olmak istiyorlar ama yıllardır atamaları yapılmadı ve atama bekliyorlar. Bu kadar sayıda öğretmenimiz beklerken aileleriyle birlikte 1,5 milyon kişi ediyor bunların hesabını kim verecek. Aileler çocuklarını öğretmen olsunlar diye okullara gönderdi ancak yıllardır atama bekliyorlar” açıklamasında bulundu.

Son olarak, ataması yapılmadığı için bir süredir vekil öğretmenlik yapan İngilizce Öğretmeni Selma Koşan'ın intihar ettiğini kaydeden Hakverdi, "Ataması yapılmayan öğretmenlerimizin, kendilerinin de ailelerinin de maalesef psikolojik durumları, sosyal durumları her geçen gün kötüye gidiyor. Bizim artık bu öğretmenlerimize sahip çıkmamız gerek" dedi.

Konuşmaların ardından öğretmen adayları 'Biz de artık diplomalarımızı istemiyoruz' diyerek diplomalarını yırttı. 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2015, 23:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

hoca cikana kadar 50 tane imtihana sokuyolar bi dünya dershane parasi 7 yasindan beri masrafi hesapla kurtarmiyo en iyisi kendi isini kurmak