Koronavirüse yakalanan hekimlere maaş kesme cezası

Hastaları tedavi etmeye çalışırken virüs aile hekimlerinin, rapor alsalar bile maaşlarında kesinti yapıldığı belirtildi

Koronavirüse yakalanan hekimlere maaş kesme cezası

Koronavirüs  (Covd-19) salgınıyla en önde mücadele eden hekimlerin hastalığa yakalandıkları için maaş cezasının kesildiği öğrenildi.

Aile Hekimleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Özlem Sezen, virüse yakalanan ya da şüphe nedeniyle 14 gün karantinaya alınan aile hekimlerinin maaşlarının çalışamadıkları gün oranında kesildiğini bildirdi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre Dr. Sezen, “Hekimler olarak hayatımızı ortaya atıp görev yaparken virüse yakalandık diye adeta cezalandırır gibi paramızın kesilmesi onurumuzu kırıyor” dedi.

HAK EDİŞ ÖDEMESİ

AHEF Başkanı Dr. Özlem Sezen, aile hekimleri ile aile sağlığı çalışanlarına diğer sağlık personeli gibi aylık maaş ödenmediğini, onun yerine aylık çalışılan gün sayısı, kayıtlı nüfus sayısı, gebe sayısı, bebek sayısı gibi faktörlere göre katsayılarla hesaplanan hak ediş ödemesi yapıldığını söyledi.

Sezen, “hak ediş” şeklinde ödeme yapılması nedeniyle ciddi mağduriyet yaşadıklarını, salgın sürecinde ise mağduriyetin en üst seviyeye çıktığını söyledi.

‘VEKİL BUL’ DENİYOR

Birçok aile hekiminin hastalık sebebiyle normal mesaisini yapamadığını anlatan Sezen, “Böylesine bir dönemde bile yerlerine çalışacak hekim ya da aile sağlığı elemanı bulmaları isteniyor. Bulamazlarsa çalışamadıkları gün kadar kesiliyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020, 17:57

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemil nadir özgün.
Cemil nadir özgün. - 1 yıl Önce

Hani virüs filan kapmadılar ama tayyip de akp li mebuslarda çalışmıyor. Onlara niye onmilyonlarca lira ödeniyorl

SIRADAKİ HABER