Kadınlar geceleri 7,5 saatten fazla çalıştırılamayacak

Yönetmeliğe göre, gebe kadınların doğuma kadar çalıştırılmaları da yasak...

Kadınlar geceleri 7,5 saatten fazla çalıştırılamayacak

Kadın çalışanlar her ne şekilde olursa olsun gece postasında yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamayacak.

Kadınların gece çalışma şartlarını düzenleyen yönetmelik bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelikte başka düzenlemeler de yer alıyor.

Buna göre, kadın çalışanın kocası da işin postalar halinde yürütüldüğü aynı veya ayrı bir işyerinde çalışıyor ise kadın çalışanın isteği üzerine, gece çalıştırılması, kocasının çalıştığı gece postasına rastlamayacak şekilde düzenlenecek.

Yönetmelikte, aynı işyerinde çalışan eşlerin aynı gece postasında çalışma isteklerinin de işverence “imkan dahilinde” karşılanacağı ifadesine yer verildi.

GEBE KADINLAR İÇİN DÜZENLEME

Yönetmelikte ayrıca gebe kadınların doğuma kadar, emziren kadınların ise bir yıl süreyle gece çalıştırılmalarının yasak olduğu da belirtildi.

“Kadın çalışanlar, gebe olduklarının doktor raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar, emziren kadın çalışanlar ise doğum tarihinden başlamak üzere kendi mevzuatlarındaki hükümler saklı kalmak kaydıyla bir yıl süre ile gece postalarında çalıştırılamazlar.

“Ancak emziren kadın çalışanlarda bu süre, anne veya çocuğun sağlığı açısından gerekli olduğunun işyerinde görevli işyeri hekiminden alınan raporla belgelenmesi halinde altı ay daha uzatılır.”

İŞYERİNİN ULAŞIM YÜKÜMLÜLÜĞÜ

Yönetmelikte yer alan bir başka madde de kadın çalışanların işyerlerine ulaşımıyla ilgili:

“Belediye sınırları dışındaki her türlü işyeri işverenleri ile belediye sınırları içinde olmakla beraber, posta değişim saatlerinde toplu taşıma araçları ile gidip gelme zorluğu bulunan işyeri işverenleri, gece postalarında çalıştıracakları kadın çalışanları, sağlayacakları uygun araçlarla ikametgâhlarına en yakın merkezden, işyerine götürüp getirmekle yükümlüdür.” (Bianet)

Yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2013, 10:25
YORUM EKLE