İzmir'de iş cinayeti: 3 işçi hayatını kaybetti

İskelenin üzerinde bulunan işçiler Ercan Özkaya, Zihni Bayburt ve Arif Gül, beton zemine düştü

İzmir'de iş cinayeti: 3 işçi hayatını kaybetti

İzmir'in Yeşilova semtinde, 10 katlı apartmanın dış cephe onarımı ve boyasını yapan 3 işçiyi taşıyan demir iskele çöktü.  

İskelenin üzerinde bulunan ve emniyet kemerleri bulunmayan işçiler Ercan Özkaya (40), Zihni Bayburt (58) ve Arif Gül (48) hayatını kaybetti.  

Kaza sonrasında aynı yerde çalışan işçiler, arkadaşlarının önlem alınmaması nedeniyle ihmal kurbanı olduğunu söyledi.  

Bugün sabah saatlerinde işçiler, Yeşilova 6213 sokak 11 numaradaki apartmanın dış cephe onarımı ve boyaması için çalışmaya başladı. 10 katlı apartmanın, en üst bölümünde çalışmalarını sürdüren işçileri taşıyan demir iskele, ağırlığa dayanamayınca çöktü.  

İskelenin üzerinde bulunan işçiler Ercan Özkaya, Zihni Bayburt ve Arif Gül, beton zemine düştü. İlk müdahaleyi yapan diğer iskeledeki işçiler, sağlık ekiplerinden yardım istedi.  

Kaza yerine gelen ekiplerin, müdahalesinde 3 işçinin hayatını kaybettiği belirlendi. Nöbetçi savcının incelemesinden sonra işçilerin cesetleri Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi.  

İŞÇİLER: FİRMAYI UYARDIK, DÜZELTMEDİLER  

Aynı apartmanda kurulu bulunan ikinci iskelede çalışmalarını sürdüren işçiler ise arkadaşlarının ihmale kurban gittiklerini söyledi.   Sorumlunun yüklenici firma olduğunu söyleyen işçilerden Mehmet Kutsi Turgut, "O arkadaşlarımız 15 gündür çalışıyordu. Bizim de 1 hafta olmuştu. Üç gündür iskele yamuk duruyordu. Sürekli firmayı uyardık düzeltmediler. İskele de ağırlığa dayanamayınca, bağlı bulunduğu bölümün kırılması, halatın kopması üzerine arkadaşlarımız hayatlarını kaybetti. Ölen arkadaşlarımızda emniyet kemeri de yoktu. Hiçbir önlem alınmadan bizleri ve onları çalıştırdılar" dedi.  

(Kaynak: Evrensel);

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2016, 15:41

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER