"Eğitim-Sen'e üye 682 öğretmen sürgün edildi"

Urfa’da 367, Diyarbakır’da 264, Antep’te ise 51 sendika üyesi il dışına görevlendirildi

"Eğitim-Sen'e üye 682 öğretmen sürgün edildi"

Diyarbakır, Urfa ve Antep’te Eğitim-Sen’e üye olan 682 öğretmene il dışı görev verildi. Eğitim-Sen ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, öğretmenlerin okulların açılmasına sayılı günler kala il dışına ‘sürgün edildiğini’ belirtti.

Diyarbakır’da daha önce açığa alınan yaklaşık 4 bin 400 öğretmenden 180’i Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) kapsamında meslekten ihraç edilmiş, diğerleri ise görevlerine iade edilmişti.

Görevlerine iade edilen ve haklarındaki soruşturma sürdüğü belirtilen Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) üyesi 264 öğretmene ise bugün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “zorunlu yer değişikliği” nedeniyle il dışı görev verildi.

Eğitim-Sen Genel Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre ise Urfa’da 367, Diyarbakır’da 264, Antep’te ise 51 sendika üyesi okulların açılmasına sayılı günler kala il dışına ‘sürgün edildi’.

Açıklamada, “Eğitim Sen olarak, üye ve yöneticilerimize yönelik her türlü baskı, soruşturma ve sürgünlerin durdurulması için, çocuklarımızın ve öğrencilerimizin eğitim hakkı için, tüm gücümüzle örgütsel ve hukuksal mücadelemizi sürdüreceğimiz bilinmelidir” denildi.

Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, zorunlu il dışı görevlendirmelerini ‘sürgün’ olarak nitelendirerek ‘Yılmayacağız’ mesajı verdi:

"Açığa aldınız, ihraç ettiniz, tutukladınız... Yetmedi şimdide sürgün ediyorsunuz... Yılmayacağız! Direneceğiz! ve Kazanacağız!"

(Kaynak: Gazete Karınca)

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2017, 14:19
YORUM EKLE