DİSK'in asgari ücret tepkisi: Sıkıysa siz bu ücretle geçinin

Kani Beko, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu'nun sözlerine tepki gösterdi

DİSK'in asgari ücret tepkisi: Sıkıysa siz bu ücretle geçinin

Hükümet tarafından açıklanan asgari ücretin bin 603 TL değil bin 451 TL olduğunu ve bu miktarın ödeneceğini belirten DİSK Genel Başkanı Kani Beko, "Günde 53 TL ücreti reva görenler, sıkıysa siz bu ücretle bir gün geçinin" sözleriyle tepki gösterdi. 

Açıklanan asgari ücrete yaptığı yazılı açıklamayla tepki gösteren Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, "Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2018 yılı için net asgari ücreti 199 TL artışla Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dahil bin 603 TL olarak belirledi. Karar hükümet ve işveren ittifakıyla alındı. İşçilerin ve sendikaların görüşü her zaman olduğu gibi yine dikkate alınmadı. Hükümet işverenlerle kol kola girdi, işçiye 199 TL zammı reva gördü" dedi. 

AÇIKLANAN RAKAM BİN 603 DEĞİL BİN 451 TL

Asgari ücretin bin 603 TL olduğu iddiasının yanıltıcı olduğunu belirten Beko, AGİ hariç asgari ücretin bin 451 TL olduğunu ve işverenlerin bu miktarı ödeyeceğini aktardı. Beko, "Asgari ücretlinin eline geçecek bin 603 TL'nin 152 TL'si devlet tarafından ödenmektedir" diye belirtti.  

'HÜKÜMET İŞVERENLERE CÖMET DAVRANDI'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın işverenlere dönük asgari ücret desteğinin devam edeceği söylemlerine de tepki gösteren Beko, şöyle dedi: "İşverenlerin asgari ücrete ‘Evet’ demek için bu şartı ileri sürdüğü ve hükümetin de işverenlerin bu isteğini kabul ettiği sır değil.

Bunun anlamı asgari ücret artışının maliyetini işverenlerin sırtından alıp halkın, emekçinin sırtına yıkmak demektir. Devam eden işverenlere dönük 100 TL asgari ücret desteği ve 5 puan SGK prim indirimiyle asgari ücretin işverenlere maliyeti iyice düşürülmüş olacak. Hükümet işverenler için cömert teşviklere devam ederken, işçilere büyümeden, millî gelir artışından pay vermeye yanaşmadı, dahası brüt asgari ücretten 426 TL kesinti yapılmasına karar verdi.

53 TL REVA GÖRÜLDÜ

Belirlenen bu asgari ücret milyonlarca asgari ücretlinin ve ailelerinin bir yıl daha açlık sınırının altında yaşamaları anlamına gelmektedir. Asgari ücretliye ve ailesine ayda bin 603 TL, günde 53 TL ücreti reva görenlere, sıkıysa siz bu ücretle bir ay veya bir gün geçinin diyoruz!" 

GIDA-İŞ: EK ZAM İÇİN BİR ARAYA GELİNMELİ

Belirlenen asgari ücrete tepki gösteren DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası da, “Şimdi fabrikalarda ve işyerlerinde ek zam talebi için bir araya gelmenin, sendikalaşmanın ve mücadele etmenin zamanıdır” dedi. Gıda-İş Genel Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, açıklanan asgari ücret rakamının TÜİK’in açıkladığı bir işçinin aylık maliyeti olan 1893 TL’nin bile altında kaldığına dikkat çekildi. 

TÜRK-İŞ VE HÜKÜMETE TEPKİ

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu ve Asgari Ücret Tespit Komisyonunda işçileri temsil eden Türk-İş’e tepki gösteren Gıda-İş, “Çok iyi biliyoruz ki patronlara yapılan bu kıyaklar bütçeden, işsizlik sigortası fonundan, hazineden kaynak aktararak sağlanıyor.

Yani işçinin, emekçinin cebinden çıkan vergilerle patronlar besleniyor. Hükümet, açlık sınırının altındaki ücretler ile “geçinmeye” çalışan işçi ve emekçilerin cebine el uzatarak, patronların zevk ve sefa içerisinde yaşamasına aracı oluyor. İşçilerin ve emekçilerin sürecin dışında kaldığı asgari ücret görüşmeleri bir orta oyununa dönmüştür derken ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıkmıştır” dedi. 

EK ZAM İÇİN BİR ARAYA GELİNMELİ

“Fabrikalarda ve işyerlerinde ek zam talebi için bir araya gelmenin, sendikalaşmanın ve mücadele etmenin zamanıdır” diyen Gıda-İş Genel Merkezi, şu ifadeleri kullandı: “İşçileri, emekçileri gıda iş kolu başta olmak üzere tüm işyerlerinde ek zam için mücadele etmeye ve örgütlenmeye çağırıyoruz.” 

Kaynak: Evrensel 

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2017, 21:47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER