DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: İşçilerin hayatı buzdolabından değerlidir

Çerkezoğlu, “İşçilerin hayatı buzdolabından değerlidir” diyerek, üretime ara verilmesi çağrısında bulundu

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: İşçilerin hayatı buzdolabından değerlidir

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Manisa'da bulunan sanayi bölgesi ve Vestel fabrikasında salgının yayılmasını ilişkin Levent’te bulunan Zorlu Holding önünde açıklama yaptı.

Açıklamaya, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Dev Yapı-İş, Gıda-İş üyelerinin yanı sıra çok sayıda işçi katıldı.

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, sermayenin kuralsızlığının salgının tüm ülkeye yayılmasına neden olduğunu söyledi.

Patronların para kazanmayı insan hayatından üstün tuttuğunu ve önlem alınmadan işçilerin çalıştırıldığının ifade eden Çerkezoğlu, “Fabrikalarda gerekli sağlık ve güvenlik önlemleri olmadan çalışmaya devam eden işçilerin hastalığa yakalandığını hatta hayatlarını kaybettiklerini öğreniyoruz” dedi.

SALGIN HIZLA YAYILIYOR

Çerkezoğlu, işçilerin aktardığı sorunları ve fabrikadaki uygulamaları şu şekilde sıraladı:

“* İşçiler üretim bandında dip dibe çalışıyorlar. Bu koşullarda salgın fabrikada hızla yayılıyor.

* Bir işçi hasta olduğunda semptom göstermedikçe temasta olduğu işçilere test yapılmıyor, bu işçiler karantinaya alınmıyor. Bantlarda yan yana çalışan işçilerden biri hasta olduğunda yerine yeni işçi gelerek üretim devam ediyor.

* İnsan hayatının önceliği gereği üretimin azaltılması, hatta durdurulması bir yana üretim sürekli olarak artırılıyor. Buna paralel olarak işçi sayısı da mesailer de artıyor ve risk büyüyor.

* Salgına önlem almak yerine salgını fırsata çeviren işveren üretim sırasında yan yana çalışan işçilerin dinlenme molalarını kaldırıyor. Yani yan yana çalışırken geçmeyen ama yan yana dinlenirken bulaşan bir virüs icat ediyor.

* Elbette böylesi bir salgın karşısında sadece maske ile önlem almak yetersizdir ancak işçiler maskelerin ve hatta kumanyalarının bile yetersiz olduğunu vurguluyorlar."

YÖNETENLERE ÇAĞRI

Manisa Organize Sanayi ve Vestel fabrikasındaki hastalık koşullarının bütün Ege Bölgesi’ni etkilediğini belirten Çerkezoğlu, şirketlerin önlemleri almadığını bunun yerine reklam çalışmalarına para harcadığını söyledi.

Ülkeyi yönetenlerin, “Ne olursa olsun çarklar dönecek” politikası gereği işyerlerinde yayılan salgına kayıtsız kaldığını dile getiren Çerkezoğlu, “Covid-19 bir işçi sınıfı hastalığı halinde hızla yayılırken bu ülkenin Sağlık Bakanı fabrikalarda ve işyerlerinde yaşananlara kayıtsız, sosyal medyadan halka nasihat vermenin ötesine geçmiyor. Ülkeyi yöneten siyasi iktidarı, Sağlık Bakanlığı’nı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı bu ülkenin tüm değerlerini üreten işçi sınıfının ve halkın sağlığını korumak için sorumluluğa çağırıyoruz” diye konuştu.

‘BİLİMİN GEREĞİNİ YAPSINLAR’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, “İşçilerin hayatı buzdolabından değerlidir” diyen Çerkezoğlu, şöyle devam etti:

“Vestel başta olmak üzere Covid-19 vakalarının görüldüğü tüm işyerlerinde üretime derhal ara verilmeli, tüm işçiler en az 15 gün ücretli izne çıkarılmalı ve tamamına test yapılmalıdır. Aksi takdirde bu işyerleri işçiler ve tüm toplum için bir salgın kaynağı olmaya devam edecektir.  İşverenleri ve ülkeyi yönetenleri ‘Çarklar dönsün, patronların kasası dolsun’ anlayışı yerine, aklın ve bilimin gereğini yapmaya çağırıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2020, 09:13

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER