DİSK: 1 Mayıs Taksim'de kutlanacak

Sendika yöneticileri adına Kani Beko, açıklama yaptı…

DİSK: 1 Mayıs Taksim'de kutlanacak

Türk-İş ve DİSK, 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak istiyor. Ancak hükümet, Taksim'in bu yıl 1 Mayıs için uygun olmadığını söylüyor.

VALİ MUTLU: TAKSİM'İN YARISI İNŞAAT SAHASI

1 Mayıs kutlaması ile ilgili sendika temsilcileri ile görüşen İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim alanının yarısının inşaat sahası olduğunu söyledi. Vali Mutlu, ''Sendika temsilcileri de ortaya çıkan tabloyu anladı, ortak bir görüşümüz var'' dedi.

Görüşme sonrası açıklama yapan Vali Mutlu, şunları kaydetti:

''Taksim Meydanı'nda devam etmekte olan çalışmalar nedeniyle, fiziki koşulların bu yıl Taksim ile ilgili çok özel bir durumu ortaya çıkarttığını ve bu münasebetle yaşanabilecek tertibe ilişkin bir takım fiziki koşulların sıkıntılarını kendileriyle paylaştık. Bildiğiniz gibi özellikle Tarlabaşı Bulvarı ve Halaskargazi bulvarları üzerinde yoğun bir çalışma devam ediyor ve bu çalışmalar sonucunda da Taksim alanının 24 bin metrekarelik alanının 12 bin metrekarelik alanında inşaat çalışmaları devam ediyor.

Yani Taksim alanının şu anda yarısı tamamen inşaat sahası. Bu inşaat sahasının içerisinde de yer yer 30 metreye kadar ulaşan derin bir harfiyat vardır. Bunun gerçekten fiziki koşullar itibariyle ne anlama geldiğini, Taksim Meydanı'nda vuk'u bulacak bu kutlamalarda bunların oluşturacağı handikaplar kendileriyle çok detaylı bir bilgilendirmeyle paylaşıldı. Kendileri de fiziki koşullar konusundaki bu yıl ortaya çıkan tabloyu net olarak algıladıklarını ifade ettiler. Bu konuda ortak bir görüş içerisinde olduğumuzu çok net olarak sizlerle paylaşabilirim. Çalışmaların halen devam ediyor olması nedeniyle 1 Mayıs'ın bu yılki kutlamalarda fiziki koşullarının mutlaka göz önünde bulundurulacağı herkes tarafından ortak bir değerlendirmeyle paylaşılmıştır. Süreci işbirliği içerisinde sürdürmeye devam edeceğiz. Günün anlamına uygun kutlanması amacımız.''

DİSK BAŞKANI: KONUYU YENİDEN GÖRÜŞECEĞİZ

DİSK Başkanı Kani Beko ise yaptığı açıklamada, ''1 Mayıs'ı Taksim'de kutlayacağız. Ancak fiziki handikaplar var. Konuyu yeniden görüşeceğiz'' dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile görüşen sendika temsilcileri, basın açıklaması düzenledi.

Sendika yöneticileri adına konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Taksim’de fiziki koşullardan dolayı handikabımız var. Bu konuları konuştum. 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması için bir engel olmadığını görüştük. Taksim’de çalışmalar var. Bu çalışmalar tabii ki handikap. Fiziki koşulları da dikkate alarak, orada yapılacak olan 1 Mayıs’ı nasıl sağlıklı bir şekilde yapabiliriz, bu handikabı birlikte nasıl aşarız, görüşmek üzere tekrar bir araya geleceğiz. Kutlamalar Taksim’de olacak. Biz sabah konfederasyon başkanları ile görüştük. Bazı bölgelerde çok kısa yapılacak çalışmalarla bilhassa Tarlabaşı bölgesinde, oraya gelecek olan kitleleri alabileceğiz ve oradaki barikatı ortadan kaldırabilirsek daha geniş bir alana sahip olacağımızı düşünüyorum. Sayı sınırlaması yok” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2013, 13:30
YORUM EKLE