Direnişteki metal işçilerine 'fabrikayı zarara uğratmaktan' savcılık tebligatı

Bursa'da direnişteki işçilere savcılıktan tebligat gönderildi

Direnişteki metal işçilerine 'fabrikayı zarara uğratmaktan' savcılık tebligatı

Bursa'da başlayan metal işçilerinin direnişi yayılarak devam ederken, fabrikalarda eylem yapan işçilerden bazılarına Cumhuriyet Başsavcılığınca tebligat gönderildi. TOFAŞ'ta direnişte olan 17 işçiye gelen tebligatta söz konusu işçilerin 24 saat içinde, Bursa Adalet Sarayı'nda, ilgili cumhuriyet savcısının odasında hazır bulunması istendi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, ilgili belgede, şu ifadelere yer verildi:

"Şikayetçi TOFAŞ Fabrikaları vekili tarafından Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına verilen şikayet dilekçeleri gereğince, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının 20 Mayıs 2015 tarih ve 2015-345510 sayılı yazılarına istinaden, TCK'nın 117/4 cebir veya tehdit kullanarak işçi veya işvereni, ücretleri azaltıp çoğaltmaya veya evvelce kabul edilenlerden başka koşullar altında anlaşmalar kabulüne zorlayan ya da bir işin durmasına, sona ermesine veya durmanın devamına neden olan kişiye 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilir ve 119/1.c maddesi (Eğitim ve öğretimin engellenmesi, kamu kurumu veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının faaliyetlerinin engellenmesi, siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi, inanç düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme, konut dokunulmazlığının ihlali ile iş ve çalışma hürriyetinin ihlali suçlarının birden fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi halinde verilecek ceza bir kat artırılır.)"

"SAVCIYA İFADE VERECEĞİZ"

Tebligat gönderilen ve TOFAŞ'ta işçilerin sözcü olarak seçtiği Zeki Kırlak, tebligatın kendisiyle birlikte 17 kişiye geldiğini belirtti.

Kırlak, hukukun ve savcılığın gönderdiği tebligatların gereğini yapacaklarını vurgulayarak, "Burada daha çok öncü gibi duran arkadaşlar var. Tebligat onlara geldi. TOFAŞ Fabrikası'nı zarara uğratmaktan dolayı tebligat geldi. Yarın tebligatla gideceğiz, savcıya ifade vereceğiz. Savcıdan gizli saklı iş yapmıyoruz ki" ifadelerini kullandı.

RENAULT'DA DA BAZI İŞÇİLERE TEBLİGAT

Eylemci işçilerin avukatlarından Deniz Baykal, OYAK Renault'da da bazı işçilere tebligat gönderildiğini ancak kaç kişiye ulaştığının henüz belli olmadığını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2015, 00:11
YORUM EKLE