‘Asgari ücret’ protestosuna biber gazı ikramı

Türk Polisi geleneksel misafirperverliğini işçilere de gösterdi…

‘Asgari ücret’ protestosuna biber gazı ikramı

Çalışma Bakanlığı’ndaki asgari ücret toplantısını protesto eden Dev Sağlık-İş Sendikası üyelerine biber gazıyla müdahale edildi. Gazdan etkilenen bir kişi hastaneye kaldırılırken, gruptakiler gözaltına alındı.

 

ANKARA - Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda toplandı.

 

Çalışma Genel Müdürü Ali Kemal Sayın'ın başkanlığındaki toplantıya, TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Ramazan Ağar, TİSK Yönetim Kurulu Üyesi Ali Nafiz Konuk da katılıyor.

 

Toplantı sonunda, gelecek yıl uygulanacak yeni asgari ücretin açıklanması bekleniyor.

 

Bu arada, DİSK'e bağlı Dev Sağlık-İş Sendikası üyesi bir grup, bakanlık önünde toplanarak, protesto gösterisi düzenledi.

 

Grup, ''Asgari ücret ölüm demektir'', ''Sefalete teslim olmayacağız'', ''Asgari yaşamak istemiyoruz'' sloganları attı.

 

Grup adına yapılan açıklamada ''emeğin karşılığı olarak çalışanlara reva görülen asgari ücretin devlet kurumlarının açıkladığı açlık sınırının bile altında olduğu'' belirtildi.

 

Hükümetin asgari ücrette yüzde 3+3, yaklaşık 19 lira artış öngördüğü belirterek, ailelerle birlikte 20 milyon kişiyi doğrudan ilgilendiren asgari ücretin insanca yaşanabilecek bir ücret olması gerektiği ifade edildi.

 

BİBER GAZIYLA MÜDAHALE

 

Polis ekipleri ile göstericiler arasında kısa süreli arbede yaşandı. Toplantıya katılmak isteyen gruba geleneksel Türk Polisi misafirperverliğiyle biber gazı ikram edildi. Gazdan etkilenen bir kişi hastaneye kaldırıldı.

 

Aralarında sendika yöneticilerinin de bulunduğu göstericilerin tamamı gözaltına alındı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER