'Asgari ücret 1800 net' talebi Çalışma Bakanlığı'nın önünde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde işçi eylemi

'Asgari ücret 1800 net' talebi Çalışma Bakanlığı'nın önünde

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyesi işçiler Çalışma Bakanlığına yürüyerek asgari ücretin 1800 lira olmasını talep etti. İşçiler, yürüyüş boyunca “Asgari ücret 1800 net”, “Saraylar değil, ekmeğimiz büyüsün” sloganları attı.

Evrensel’de yer alan habere göre; Bakanlık önünde konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun her yılki orta oyununu tekrarladığını söyledi. Hükümetin günde 1 liraya denk gelen zammı yeterli bulduğunu hatırlatan Beko, asgari ücretin 1800 lira olması gerektiğini dile getirdi.

Hükümetin sürekli ekonomik büyümeyle övündüğünü belirten Beko, emekçilerin de bu büyümeden pay alması gerektiğini vurguladı. Ayrıca 4 kişilik bir ailede en az bir kişinin dahi açıklanan milli gelirden pay alması için asgari ücretin 1800 lira olması gerektiğini ifade eden Beko, ancak 1800 lira ücret alan ve iki kişinin çalıştığı bir ailenin yoksulluk sınırını aşabildiğine dikkat çekti.

İŞÇİLERE DE VERİLSİN

2015 yılı bütçesinde cumhurbaşkanlığı bütçesinin 2 kat arttırıldığını belirten Beko, “Asgari ücrete cumhurbaşkanlığı bütçesindeki kadar zam istedik. Hükümet ‘İtibardan tasarruf olmaz’ diyerek cumhurbaşkanlığı bütçesini ikiye katladı. Bu ülkede tüm değerleri üreten biziz ve daha düşük bir artışı kabul etmiyoruz. Cumhurbaşkanlığı bütçesi artış oranıyla eşit zam, yani 1800 lira asgari ücret istiyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2014, 22:51

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
mert
mert - 5 yıl Önce

Asgari ucret 1800 olursa isveren aglarken kor olur.yazik

SIRADAKİ HABER