Almanya'da öğretmenler büyük greve hazırlanıyor

177 bin sözleşmeli öğretmen greve gidiyor

Almanya'da öğretmenler büyük greve hazırlanıyor

Almanya’da kadrolu memur statüsünde olmayan 177 bin sözleşmeli öğretmen Salı gününden itibaren üç gün süreli greve gidiyor. Alman Sendikalar Birliği (DGB) üyesi Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW) sözcüsü Paschert yaptığı açıklamada, sözleşmeli öğretmenlerin aynı koşullarda görev yapan memur statüsündeki meslektaşlarından ayda 400 avro az maaş aldıklarını belirtti.

Öğretmenleri temsilen toplu sözleşme görüşmelerine katılan Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW) tarafından yapılan açıklamada, memur statüsü bulunmayan öğretmenlerin haklarının iyileştirilmesine yönelik görüşmelerde sonuç alınamadığına dikkat çekildi.

Almanya’da toplam sayısı 800 bin olan öğretmenlerden 177 bini Saksonya eyaletinde ( Sachsen-Anhalt) Salı gününden itibaren aylık maaşlarına yüzde 5,5 oranında ( en az 175 avro) zam talebiyle üç günlük uyarı grevine gidiyor.

Öğretmenlerden sonra önümüzdeki haftalarda (12 Mart) Birleşik Hizmetler Sendikası  (Verdi) üyesi çalışanların da, araştırma hastaneleri, adalet kurumları ve Üniversite Klinikleri'ndeki iş koşullarının düzeltilmesi ve maaşlara ücret artışı için uyarı grevine hazırlandıkları aktarıldı.

Sendikaların ücret artışı talebinin hayata geçmesinin, eyaletlerdeki bütçeye 6 milyar avroya mal olacağı kaydedildi.

LİSE VE DENGİ OKULLARDA DERSLER AKSAYACAK

Almanya'da Mart ayı ortalarına kadar devam etme ihtimali olan grevler nedeniyle memur statüsünde olmayan öğretmenlerin yoğunlukta olduğu doğu eyaletlerindeki Sachsen, Sachsen-Anhalt, Thüringen ve Mecklenburg-Vorpommern ile Berlin ve Nordrhein-Westfalen'de lise ve dengi okullarda dersler ciddi oranda aksayacak.

BATI'DAKİ ÖĞRETMENLER MEMUR, DOĞU'DAKİLER SÖZLEŞMELİ STATÜSÜNDE

Almanya'da Batı eyaletlerdeki öğretmenlerin büyük kısmı memur statüsünde iken, 1990 yılındaki birleşmeden sonra kurulan yeni eyaletlerdeki öğretmenler ise sözleşmeli olarak çalışıyorlar.

Memur statüsündeki öğretmenler sözleşmeli meslektaşlarına oranla daha iyi haklara sahipler. Aynı kıdeme sahip ama iki ayrı statüdeki iki öğretmenin maaşları arasında ciddi maaş farkı bulunurken, emeklilik ve hastalık sigortası bakımından memur öğretmenler daha avantajlı durumdalar. Eyaletlerin sözleşmeleri ayrı ayrı müzakere etmesi nedeniyle de sözleşmeli öğretmenlerin maaşlara eyaletlere göre yüzlerce Euro fark edebiliyor.

Ayrıca memur statüsü bulunan öğretmenler, ancak çok büyük disiplin suçu işlemeleri durumunda işten çıkarılabiliyorlar.

Kaynak: Avrupa Postası

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2015, 22:31
YORUM EKLE