2 bin madenci ocaktan çıkmama eylemi başlattı

Gece vardiyasında çalışan işçiler, madenden çıkmayarak kendilerini ocaklara kilitledi

2 bin madenci ocaktan çıkmama eylemi başlattı

Hükümetin Türkiye Taşkömürü Kurumu'nu (TTK) özelleştirmesine ilişkin tasarısının ardından Genel Maden İşçileri Sendikası'nın (GMİS) Ankara'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile yaptığı görüşmeden istenilen sonuç alınamamıştı.

Bu gelişmeye madencilerin tepkisi gecikmedi.

Evrensel'de yer alan habere göre; TTK'nin tasarıdan çıkarılmasını isteyen maden işçileri eylem başlattı.

Gece vardiyasında çalışan işçiler, madenden çıkmayarak kendilerini ocaklara kilitledi.

Üzülmez başta olmak üzere Gelik, Karadon, Amasra, Kandilli işletmelerinde çalışan yaklaşık 2 bin işçi yer altından çıkmıyor.

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, sendikanın eylem kararı almadığını, işçilerin kendilerinin örgütlenerek eylem başlattığını söyledi.

Sendika olarak acil toplantı yaptıklarını belirten Demirci, toplantının ardından açıklama yapacaklarını kaydetti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen torba yasa tasarısının, "TTK ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsat sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir" şeklindeki 58'inci maddesi, Zonguldak'ta madenciler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Genel Maden İşçileri Sedikası (GMİS), geçtiğimiz cuma günü binlerce madenci ile birlikte, kurumun özelleştirilmesinin önünü açan tasarıya tepki göstermişti.

(Kaynak: Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 18:22
YORUM EKLE