12 dakikalık ihmal 30 cana mal oldu!

Zonguldak'ta 30 kişinin ölümüne neden olan Grizu patlamasına 12 dakikalık ihmalin yol açtığı ortaya çıktı...

12 dakikalık ihmal 30 cana mal oldu!

Zonguldak Kozlu’da 30 madencinin ölümüyle sonuçlanan faciaya 12 dakikalık ihmalin neden olduğu ortaya çıktı. İkinci bilirkişi raporunda 'Acil kaçış planı uygulansa patlama olmazdı' denildi.

Faciayla ilgili ikinci kez hazırlanan bilirkişi raporunda facianın göz göre göre geldiğine dikkat çekildi.

12 DAKİKA NEYİ BEKLEDİLER? 

Raporda, galeri-2’de saat 13.15’ten, patlamanın meydana geldiği 13.27’ye kadar geçen 12 dakikada metan gazı miktarının yüzde 4’ün üzerinde olduğu, metan oranına rağmen, çalışmaların durdurulmamasının büyük bir hata olduğu vurgulandı ve “Son 12 dakikada, patlama olasılığının çok yüksek olduğu bilindiği halde, Uzaktan Gaz İzleme Merkezi görevlilerince nasıl bir çalışma yapıldığı, görevlilerin aşağıda çalışan Yapı-Tek çalışanlarına neden haber ulaştırmadığı, neden tüm ekipmanların durdurulmadığı, neden acil kaçış planının uygulanmadığını anlamak mümkün değildir” denildi.

PERVANELER DE HATALI YERLEŞTİRİLDİ

Faciadan önce galeride yapılan dinamit atımının ardından gaz boşalması meydana geldiği ve bunun ölçümlerinin yapılmadığı anlatılan raporda ayrıca, havalandırmada kullanılan pervanelerin hatalı yerleştirildiği, bunun sonucunda da galeri-1’de degaj sonrası açığa çıkan metanın, patlamanın olduğu galeri-2’ye taşındığı kaydedildi.

İŞÇİLER DE İHMALKAR DAVRANDI

Raporda, ölen maden işçileri için de, “Yeterli eğitimi almadıkları düşünülmekle birlikte, ocağa girerken yanlarına karbonmonoksit maskelerini almayan işçiler, yaşamlarına mal olan bu kazada ihmalkar davranmışlardır” denildi. 

Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon Müessese Müdürlüğü’ne ait Karadon Yeni Servis Kuyusu’nda, galeri açma ve hazırlık işlerini yürüten taşeron firma Yapı-Tek’te çalışan 30 maden işçisi grizu patlaması sonucu göçük altında kalarak hayatını kaybetmişti. (İnternethaber)

YORUM EKLE