Burdur Valiliği, Salda Gölü suyunun son görüntülerinin kamuoyunun gündemine oturmasının ardından açıklamada bulundu.

Burdur Valiliği’nin açıklamasında, "Salda Gölü çevresinde geniş bir şekilde yer alan çamlık ve sazlık alanlardan kaynaklı polenlerin göl suyuna karışması sonucunda göl kıyısında suyun sarardığı alanlar görülmeye başlanmıştır. Polen sebebiyle oluşan sarımtrak görüntü mevsimseldir ve her yıl aynı dönemde görülmektedir" denildi.

Salda Gölü çevresinde Millet Bahçesi yapılan bölümdeki beyaz renkli kumların renginin değiştiği, göl suyunun bir bölümünün sarı renge büründüğü görüntüler bugün sosyal medyanın gündemindeydi.

Burdur Valiliği’nin yazılı açıklamasında, Atıksu arıtma tesislerinin yapımına başlandığının da belirtildiği açıklama şöyle:

'POLEN SEBEBİYLE OLUŞAN SARIMTRAK GÖRÜNTÜ MEVSİMSELDİR, HER YIL GÖRÜLMEKTEDİR'

"Ülkemizin en değerli doğal miraslarından biri olan ilimiz Yeşilova ilçesi sınırlarında yer alan Salda Gölü’nde, yaşanan mevsimsel kuraklık dolayısıyla göl su seviyesinde düşüşler yaşanmış, bundan kaynaklı olarak Belediye Plajı olarak bilinen alanda göl tabanında balçıklar oluşmuştur. Bunun yanı sıra Salda Gölü çevresinde geniş bir şekilde yer alan çamlık ve sazlık alanlardan kaynaklı polenlerin göl suyuna karışması sonucunda göl kıyısında suyun sarardığı alanlar görülmeye başlanmıştır. Polen sebebiyle oluşan sarımtrak görüntü mevsimseldir ve her yıl aynı dönemde görülmektedir.

İl Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlık Birimi tarafından mikrobiyolojik ve kimyasal inceleme yapılmak üzere Gölden numune alınmıştır. Ayrıca Salda Gölü ve havzasını atıksu kaynaklı kirlilik ve bozulmalara karşı korumak, burada bulunan köylerin ve Yeşilova ilçesinin atıksularını bertaraf etmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından sağlanan hibe ve desteklerle arıtma tesislerinin yapılması çalışmalarına başlanılmıştır."