TBMM Genel Kurulu’nda, “anadilde savunma” ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle birlikte olmasına imkân tanıyan düzenleme küfürlü ve yumruklu görüşmelerin ardından kabul edildi.

Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Genel Kurul’da CHP ve MHP’nin sert direnişine rağmen 238 kabul oyu ile yasalaştırıldı.

Başından sonuna kadar gergin geçen görüşmelerin son anlarında CHP ve MHP’li vekillerle BDP’li vekiller arasında yumruklu, küfürlü kavga çıktı.

Verilen değişiklik önergesi üzerinde söz alan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, değişikliğin Anayasa'ya aykırı olduğunu öne sürdü.

AK Parti Grubu'na yönelik ''Siz kimin vagonu oldunuz? BDP'nin mi, terör örgütünün mü?'' diye sataşan Özcan'ın, BDP'ye yönelik ''küçük grup'' tanımlaması yapmasına, BDP'liler tepki gösterdi.

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Özcan'ın ''küçük bir grup'' diyerek aşağılamada bulunduğunu savundu.

Buldan, ''Bu grup, sizin yerinize ana muhalefet görevini yapmaktadır. 3,5 milyon insan BDP'ye oy vermiştir. Bu grup bir halkı temsil etmektedir. Haddinizi bilin'' diye konuştu.

Özcan, yeniden söz alarak, ''Terör örgütünün gölgesinde siyaset yapanlardan ya da üç dönekten ders alacak değilim'' ifadesini kullandı.

Özcan'ın sözlerine tepki gösteren BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, kürsüye yürümek istedi.

Sataşmadan söz alan Önder, “Sokma akıl yedi adım gider, sekizinciye mecali olmaz. Sosyalist Enternasyonal’de bunların yarısını söyleyemezsin. 1.5 metrelik boyuna bakmadan bu partiye 'küçük' diyorsun öyle mi? Boyuna bakmadan. konuşuyorsun” dedi.

Önder’e CHP’liler ve Meclis Başkanvekili Sadık Yakut tepki gösterirken Önder Yakut’a “Bana karışamazsın, kes sesini otur” diye bağırdı. Konuşma süresini uzatmaması üzerine Önder kürsüden Yakut’a “Haram olsun!”, CHP’lilere de “Size de yazıklar olsun!” diyerek ayrıldı.

BDP’li Önder’in tasarı üzerindeki konuşması sırasında da tartışma yaşandı. Önder laf atan CHP’li Aytun Çıray’a “Sen bana saygıyı öğretemezsin. Sen muhalefeti bana öğretemezsin, ben taş, mermi, hapishane yağmurundan gelmişim. Senin ayağın bir gün taşa değmedi, sen bana muhalefeti öğretemezsin. Gel muhalefeti benden, BDP’li milletvekillerinden, Kürt halkından öğren” diye karşılık verdi. Önder, ön sırada oturan CHP’li Dilek Akagün Yılmaz’a da “Ak Parti’nin kucağına oturdunuz” diyerek laf atması nedeniyle tepki gösterdi.

Önder ile CHP'li milletvekilleri arasında tartışma çıktı. Önder'in CHP'li bir milletvekiline yönelik ''sesini kes'' demesi üzerine, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut ''Kimin konuşup konuşmayacağına karışamazsınız'' diyerek Önder'i uyardı. Önder de, Yakut'a ''Bana karışamazsın, ilkokul çocuğu yok karşında'' karşılığını verdi.

“BU HALK ÖLE ÖLE KENDİ VARLIĞINI KANITLAMAK ZORUNDA KALMIŞ”

Önder, verilen önergenin üzerine yeniden söz alarak, ''Sen yıllarca bir halkın kendisini, adını, inancını yok saymışsın, bu halk mücadele etmiş, direne direne, öle öle kendi varlığını kanıtlamak zorunda kalmış. Haya etsen biraz durur düşünürsün. Bu halk daha fazlasını da alacak. Nedir o fazlası; Allah'ın size bahşettiği ne varsa o. Ne bir fazla ne bir eksik'' dedi.

Önder, yerine otururken bir milletvekilinin ''bir de sanatçısın'' sözlerine ''sensin sanatçı'' karşılığını verdi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de söz alarak, ''Görüş ifade ederken bir milletvekiline hakarette bulunmak kimsenin hakkı, haddi değildir. Sayın Önder gibi sanatçı kimliğine sahip milletvekilinin o kimliğinin ötesine geçerek hakaretamiz kelimeleri kullanmış olmasını kendisine yakıştıramadım. Bu kürsü birbirimizi incitmede, rencide etmede yarış yapacağımız kürsü değildir'' diye konuştu.

Önder, yeniden söz alarak, ''Sayın Hamzaçebi'nin söylediklerine katılıyorum. Ama siz burada yokken biri çıktı bu grubu 'küçük' olarak niteledi. 'Kucağa oturma' gibi nezaketsiz bir laf etti. Bu tür hakaretleri sineye çekmek zillettir'' dedi.

“DERSİM’İN HESABINI VERİN”

Tartışmaların uzaması üzerine birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Sadık Yakut ara verdi. Verilen arada gerginlik yumruklu kavgaya dönüştü. CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan BDP’li Sebahat Tuncel’e “önce öğretmenleri, doktorları öldürmeyin” diye bağırdı. Bu sözler üzerine BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken “sizin tarihiniz bunlarla dolu” karşılığını verirken Tuncel de “Dersim’in, Maraş’ın, Çorum’un hesabını verin. Alçaklık etmeyin” karşılığını verdi. Bu sözler üzerine CHP’li Sapan BDP’lilere “teröristsiniz” diye bağırdı.

MECLİS RİNGE DÖNDÜ

Tartışmalar sırasında MHP İdare Amiri Ali Uzunırmak, Sabahat Tuncel’e yönelerek “Yeter artık!” diye bağırınca kavga bu kez MHP ile BDP’liler arasında gelişti. MHP’li Uzunırmak ve BDP’li Önder’in çıkan arbede sırasında karşılıklı yumruk savurduğu gözlendi.

MHP'li milletvekilleri, ''Meclis'i esir aldılar sizin yüzünüzden'' diyerek AK Partililer'e de tepki gösterdi. Bu sırada AK Parti ile MHP Grubu arasında tartışma çıktı.

CHP'li Sapan'ın AK Partililere, ''25 kişiye esir aldırdınız burayı, lanet olsun'' dediği duyuldu.

YASADA NE VAR?

Genel Kurul’da 41 ret oyuna karşılık, 238 oyla kabul edilen yasa şu düzenlemeleri içeriyor:

* Sanık; iddianamenin okunması ve esas hakkında mütalaanın verilmesi üzerine sözlü savunmasını kendisini daha iyi ifade edebileceğini beyan ettiği başka bir dilde yapabilecek. Tercüme hizmetleri, il adli yargı adalet komisyonlarınca oluşturulan listeden, sanığın seçeceği tercüman tarafından yerine getirilecek.

* Maruz kaldığı ağır bir hastalık veya sakatlık nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyen ve toplum güvenliği bakımından tehlike oluşturmayacağı değerlendirilen mahkûmun cezasının infazı, iyileşinceye kadar geri bırakılabilecek.

* Kasten işlenen suçlarda 3 yıl, taksirle işlenen suçlarda ise 5 yıl veya daha az süreli hapis cezalarının infazı, çağrı üzerin gelen hükümlünün istemi üzerine Cumhuriyet başsavcılığınca ertelenebilecek.

* Kapalı cezaevlerinde bulunan evli hükümlüler, en geç 3 ayda bir kez olmak üzere, 3 saatten 24 saate kadar eşleri ile kurum veya eklentilerinde cezaevi personelinin yakın nezareti olmaksızın mahrem şekilde görüştürülebilecek.