Merhabalar bu yazımızda sizlere tanınmış bir borsa olan, BTCTürk borsası hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

BTCTurk Nedir?

BtcTurk, 2013 yılında ilk Bitcoin ticaretinin Türk Lirası ile gerçekleştirildiği, Türkiye'nin ilk Türk Lirası tabanlı kripto para alım satım platformudur. 1 Temmuz 2013 tarihinde işadamı Kerem Tibuk tarafından kurulmuş ve 2018 yılında QNB Finansinvest CEO'su Özgür Güneri tarafından devralınmıştır. Akbank, Fibabanka, Denizbank, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası ile işbirliği yapmıştır. Temmuz 2020'de yurt dışından kullanıcı kabul etmeye başlayan BtcTurk kullanıcıları, Türk Lirası, Bitcoin ve Tether ile kripto para alıp satabiliyor.

BtcTurk nasıl üye olunur?

Resim1-8

Üyelik tüm alanları doldurmak için gereklidir. Adınız, soyadınız, doğum tarihiniz ve TC Kimlik numaranız NVI tarafından doğrulanır. Telefonlarınızda kullanılacak numara için 2 numara kullanılacaktır.

Lütfen dikkat: BtcTurk'e kayıtlı e-postanızın şifreli olduğundan emin olun. BtTurk hesap şifrenizi belirlerken e-posta ID şifrenizden farklı bir şifre belirtiyoruz.

Resim2-8

Bilgilerinizi girdikten sonra üyeliğinizi getirebilirsiniz. Kayıt sınavına gönderilecek onay mesajında yer buton adresinizi onaylamanız gerekmektedir.

Resim3-2

E-posta adresinizi onayladıktan hemen sonra kayıt sırasında belirlediğiniz şifre ile BtcTurk hesabınıza giriş yapabilmektesiniz.

Resim4-3

İlk kez giriş yaptığınızda, kayıt sırasında verdiğiniz telefon numarasını doğrulamanız istenecektir. SMS Gönder butonuna bastığınızda telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir. Telefonunuza gelen kodu 2 dakika içerisinde girerek telefon numaranızı doğrulayabilir ve 2 adımlı doğrulama yöntemi olarak SMS'i aktif edebilirsiniz.

 Resim5-1

Telefon numaranızı doğrulamak için telefonunuza SMS ile gönderilen güvenlik kodunu gireceğiniz ekranda, hesabınız için bir güvenlik resminin tanımlandığını göreceksiniz. Hesabınıza özel olarak tanımlanan bu güvenlik resmi, her giriş yaptığınızda ekranda belirecektir, doğru e-posta adresi / TC Kimlik numarası ve şifreyi giriniz.

Lütfen Dikkat: Doğru kullanıcı adı ve şifreyi her girdiğinizde güvenlik resminiz ekranda görünecektir. Hesabınız için tanımlanan güvenlik resmini göremiyorsanız veya farklı bir resim çıkıyorsa 2 adımlı doğrulama kodunu girmeden sayfadan çıkmalısınız.

Telefonunuzu doğruladıktan sonra, giriş yaptığınız cihazı doğrulamak için e-posta adresinize bir doğrulama kodu gönderilecektir. Doğrulama kodunu girerek giriş yapmış olduğunuz cihaz bilgilerini sisteme kaydedebilirsiniz. Bu sayede BtcTurk hesabınıza giriş yaptığınız bütün cihazları ve IP adreslerini takip edebilirsiniz.

Cihaz doğrulama kodunuzu girdikten sonra kayıt işlemi tamamlanacak ve BtcTurk paneline yönlendirileceksiniz.

BTCTURK’ya nasıl TL yüklenir?

Adınıza kayıtlı banka hesabından Akbank, Denizbank, Fibabanka, Vakıfbank ve Ziraat Bankası hesaplarımıza yapılan 10 TL ve üzeri para transferleri hesabınıza otomatik olarak yansımaktadır.

Bankanızın internet ve mobil bankacılık kanallarını kullanarak mevduat talebi oluşturmadan Türk Lirası transfer edebilirsiniz.

Para transferi yaparken, para transferi/EFT işleminin açıklama kısmına herhangi bir kod, metin veya TCKN yazmanıza gerek yoktur.

Akbank, Denizbank, Fibabanka, Vakıfbank ve Ziraat Bankası hesabınız varsa bu bankalardaki hesaplarınızdan BtcTurk hesabınıza 7/24 Türk Lirası yatırabilirsiniz.

Diğer bankalardaki hesaplarınızdan Türk Lirası'nı Akbank, Fibabanka ve Ziraat Bankası hesaplarımıza EFT saatleri içinde (hafta içi 9.00-16.45) yatırabilirsiniz.

Bankanızın internet veya mobil bankacılık kanalından BtcTurk'e Türk Lirası para yatırırken, hesap bilgilerinizi kaydederek istediğiniz zaman kayıtlı hesap bilgilerinize kolayca transfer edebilirsiniz.

Türk Lirası para yatırma ve çekme limitlerinizi Hesap > Hesap Bilgilerim ekranından görüntüleyebilirsiniz.

BTCTURK’dan nasıl TL çekilir?

Btcturk Fibabanka, Vakıfbank, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası dışındaki Türkiye'deki herhangi bir bankadaki siz dahil Türk Lirası hesaplarına mesai saatleri içinde yapılan 10 TL ve üzeri EFT para çekme talepleri aynı gün; Hafta sonu veya resmi günlerde saat 16:45'ten sonra yapılacak EFT para çekme talepleri ilk iş ziyaretleridir.

BTCTURK’DA nasıl bitcoin alınır?

Bitcoin alabilmeniz için öncelikle BtcTurk hesabınıza Türk Lirası aktarmanız gerekmektedir. Panelin üst menüsünden TL Cüzdan seçeneğine tıkladıktan sonra para yatırmak istediğiniz banka veya ödeme kuruluşunu seçebilirsiniz.

Akbank, Denizbank, Fibabanka, Vakıfbank veya Ziraat Bankası hesabınız varsa, bu banka hesaplarına 7/24 Türk Lirası yatırabilir ve çekebilirsiniz. Farklı bir bankadan EFT ile Türk Lirası havalesi yapmak isterseniz hafta sonları ve resmi tatiller hariç 09.00 - 16.45 saatleri arasında para transferi yapabilirsiniz.

Resim6-1

Sol köşedeki ticaret kutusunu kullanarak kolayca Bitcoin satın alabilirsiniz. Dilerseniz aktarmış olduğunuz bakiyenin tamamını kullanabilir veya 10 TL ile 25.000 TL arasında bir tutar girerek alışveriş yapabilirsiniz. Tutarı girip Bitcoin Satın Al butonuna bastığınızda satın alma işleminizin detayları ekrana gelecektir. İşlemi onaylarsanız Bitcoin Satın Al butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

BtcTurk nasıl giriş yapılır?

"Giriş Yap" butonuna tıklayarak BtcTurk'e kayıt olduğunuz e-posta adresi ve şifre ile giriş yapabilirsiniz. Ardından 2 adımlı doğrulama kodunu girmeniz gerekir. SMS ile gönderilen veya Authenticator ile oluşturulan geçici kodu girdikten sonra uygulama sizden bir şifre belirlemenizi isteyecektir.

BtcTurk şifre nasıl oluşturulur?

BtcTurk'e üye olduğunuzda kolay tahmin edilemeyecek güçlü bir şifre belirlemelisiniz. Şifreniz en az 8 karakter olmalı ve bir küçük harf, bir büyük harf, bir rakam ve bir özel karakter içermelidir. (Örneğin B1tcoin!) Hesap güvenliğiniz için 90 günde bir şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir.

BtcTurk Kayıt olmak için kaç yaşında olmak gerekir?

Kullanıcı, işbu sözleşme kapsamında 18 yaşından büyük olduğunu beyan ve taahhüt eder. BtcTurk, herhangi bir nedenle sahibinin 18 yaşından küçük olduğunu tespit eden veya 18 yaşından küçük kişiler tarafından kullanıldığından şüphelenen Kullanıcı hesaplarını bildirimde bulunmaksızın feshetme/askıya alma hakkına sahiptir.

Kripto coinler hakkında daha fazla bilgi edinmek için Kripto içerik platformu kripto101.com’u ziyaret ediniz.