Koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle çevreye atılan tıbbi atıkların doğal yaşama verdiği zararın çarpıcı bir örneği Brezilya’da yaşandı. Brezilya’nın Sao Paulo kentinin kuzeyinde bulunan Sao Sebastian bölgesindeki Juquehy plajında ölü bir Macellan pengueni bulundu.

Arjantin’in güneyindeki Patagonya bölgesinden göç ettiği sırada sürüsünün geri kalanından kopup kaybolduğu düşünülen penguenin ölüm nedenini öğrenmek için otopsi yapıldı. Hayvanın midesinden sanayide ve Covid-19 pandemisiyle mücadele etmek için sağlık çalışanları tarafından yaygın bir şekilde kullanılan N95 tıbbi maske çıktı.

Sivil toplum kuruluşu olan Instituto Argonauta Başkanı Hugo Gallo Neto, “Maskeler konusunda zaten uyarıda bulunmuştuk. Bu olay, bu tür atıkların deniz faunasına zarar verdiği ve ölüme sebebiyet olduğunun açık bir kanıtı” dedi.

Neto, “Başkalarını da enfekte etme riski bulunan bu hastane atığını atmak, onu uygun yere atmayan kişinin sorumsuzluğunu da gösteriyor” diye ekledi. Kuruluştan yapılan açıklamada ayrıca, Sao Paulo’nun kuzey kıyı şeridindeki plajlarda son beş ay içinde 113 maskenin bulunduğu da belirtildi.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı’ndan (WWF) haziran ayında yapılan açıklamada, hastanede kullanılan koruyucu malzemelerinin yanlış bir şekilde atılması konusunda uyarıda bulunulmuş, çevreye yeni bir tehdit oluşturabileceği belirtilmişti. Vakıf, “Eğer sadece maskelerinin yüzde biri yanlış atılsa, muhtemelen bu maskeler doğaya yayılacak. Bu da aylık olarak çevreye 10 milyon maskenin dağılmasıyla sonuçlanacak” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Sputnik