Bolu'da zehirlenme vakalarının yaşandığı Yuva köyünde ikamet edenler evlerini terk etti.

Vatandaşların büyük çoğunluğu yaylalardaki ve şehir merkezindeki evlerine gitti. Köyde kirada oturanlar da farklı yerlere taşınmak için yeni ev arayışlarına girdi.

Merkeze bağlı Yuva köyü Çaydurt Mahallesi'nde Kurban Bayramı ile birlikte başlayan zehirlenme vakalarında 1 kişi yaşamını yitirdi, 141 kişi de hastanelerde tedaviye alındı.

Halen tedavileri süren 17 kişinin durumlarının iyiye gittiği belirtildi. Köydeki su depolarında yapılan temizlik ve klorlama çalışmalarının ardından evlere yeniden su verilmeye başladı.

Ancak şebeke suyunun içme suyu olarak kullanılmaması istendi.

Evrensel’in aktardığına göre, vatandaşlar, içme suyu ihtiyacını dışarıdan getirilen sularla karşılarken, diğer ihtiyaçlarında ise şebeke suyunu kullanmayı sürdürdü.

KÖYDE SESSİZLİK HAKİM

Şebeke suyunu kullanma konusunda tedirginlik yaşayan vatandaşlar, yaylalarda ve şehir merkezlerinde bulunan evlerine gitti. Köyde kirada oturan vatandaşlar da başka bir yerde yeni ev arayışlarına başladı.

Sessizliğin hakim olduğu köyde kalan vatandaşlar ise tekrar eski günlerine dönmeyi bekliyor.

"UYGUN EV BULURSAM GİDERİM"

Sudan zehirlendiği için kızı hastanede tedavi gören Metin Vazakoğlu, "Kızım da hasta. Ankara'da tedavisi devam ediyor. Diyalizden yeni çıktı. Normal servise alındı. Ben burada kirada oturuyorum. Uygun kiralı başka bir yerde ev bulabilirsem çıkacağım. Buradan gideceğim" dedi.

Aracıyla su taşıdığını söyleyen Vazakoğlu, "Evde sular akıyor ama kullanmıyoruz. İnsan korkuyor artık. Suya dokunmaktan bile korkuyoruz. Bir sürü komşum hastalandı. Burada sadece evi olanlar ya da hastası olmayanlar kaldı. Geri kalanlar bıraktı burayı, gittiler. Çoluğunu çocuğunu akrabalarına bıraktılar. Benim çocuğum ağabeyimde duruyor" diye konuştu.

Serhat Çakıoğlu ise "Şebeke hattından su evlere geliyor. Evlerimizde kullanıyoruz ama içmiyoruz. İçme sularını hazır kullanıyoruz. Duş ya da el yüz yıkama gibi şeylerde şebeke suyunu kullanıyoruz. Gidenler var” dedi.