Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki yıkıcı depremlerin ardından depremin ardından yardım kampanyaları düzenlenmeye devam ediyor.

Birleşmiş Milletler (BM), son yüzyılda Türkiye'yi vuran ve yaklaşık 5.2 milyon kişinin etkilendiği büyük depremler dolayısıyla 1 milyar dolarlık insani yardım çağrısı başlattı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptığı yazılı açıklamada “Üç aylık bir dönemi kapsayan bu fon, 5,2 milyon insana yardım ulaşmasına ve yardım kuruluşlarının gıda güvenliği, koruma, eğitim, su ve barınma gibi bir dizi alanda Hükümet öncülüğünde yürütülen yardım çabalarına yönelik hayati desteği hızla arttırmasına olanak sağlayacak” dedi.

Guterres açıklamasında, “Türkiye dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke ve Suriyeli komşularına yıllardır büyük bir cömertlik göstermiştir.  Şimdi dünyanın Türk halkını destekleme zamanıdır - tıpkı yardım isteyen diğer ülkelerle dayanışma içinde oldukları gibi” ifadesini kullandı.

BM Genel Sekreteri “İhtiyaçlar çok büyük, insanlar acı çekiyor ve kaybedecek zaman yok. Uluslararası toplumu, çağımızın en büyük doğal felaketlerinden birine yanıt olarak bu kritik çabayı desteklemeye ve tam olarak finanse etmeye çağırıyorum” diyerek açıklamasına son verdi.