Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos, Hatay’da durdurulan ve silah yüklü olduğu öne sürülen TIR’la ile ilgili yaptığı açıklamada “BM olarak sınırı geçecek tüm yardım TIR’larının gümrük kontrolünden geçmesini istiyoruz” diye konuştu.

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde ihbar üzerine durdurulan TIR’ın arama yapılmadan Suriye’ye geçtiğinin hatırlatılması üzerine konuşan Amos, “Yardımlar bir ülkeye geldiği zaman normal gümrük prosedürlerinden geçmek zorunda. Özellikle Suriye gibi bir ülkeye gideceği zaman sınırdaki daha farklı kontrol noktalarına gelebilir. Bazen hükümet kontrolü olur, bazen de muhalif güçler belli noktalarda kontrol yapar. Ancak genellikle Suriye gibi ülkelerde hükümet geçiş yetkisi verir. Konvoyların evrak işlemleri bu kontrol noktalarında yapılır. Bazen durdurulup kontrol edilirler. Bunların içinde neler olduğuna bakarlar” dedi.

Amos, daha önce Suriye hükümetinin söz konusu konvoylarda ameliyat malzemeleri taşınmadığı yönünde ısrarcı olduğunu da hatırlatarak şöyle konuştu: “Ama çatışmaların gerçekliğine baktığımızda bunun her zaman böyle yürümediğini görüyoruz. Biz TIR’ların normal güvenlikten geçtikten sonra kontrol noktalarında gerekli evrak işlemlerinin yapılmasını, daha sonra da serbest bırakılmasını istiyoruz. Bölgedeki mülteci kamplarının sınırdan daha uzak noktalara kurularak askeri kamp haline getirilmesine engel olunmasını da istemiştik.”

SİLAH YÜKLÜ TIR HABERİ DÜNYA BASININDA DA YANKI BULDU

Katar merkezli El Cezire televizyonu, olayla ilgili 3 kişinin tutuklandığını hatırlatarak, TIR’ı kiraladığı söylenen İHH’nin suçlamaları reddettiğini belirtti.

İsrail’de yayınlanan Yedioth Ahronoth gazetesi ise TIR’da füzeler ve cephanelik bulunduğu yolundaki haberleri aktardı ve İHH’nin Gazze’ye yardım gemisi Mavi Marmara’nın örgütleyicilerinden olduğunu hatırlattı.