Ukrayna, Türkiye ve BM delegasyonları, tahıl koridoru kapsamında 31 Ekim günü 14 geminin hareket planı ve 40 gemiye yapılacak denetimler konusunda anlaşmaya vardı.

Rus delegasyonunun planla ilgili bilgilendirildiği açıklanırken, bir Rus kaynak ise alınan kararların Rusya için bir bağlayıcılığı olmadığını belirtti.

Ukrayna, Türkiye ve BM, tahıl koridoru anlaşması kapsamında, 31 Ekim'de Karadeniz'de 14 geminin trafik güzergahı konusunda anlaşmaya vardı.

Ortak Koordinasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, Ukrayna, Türkiye ve BM heyetleri, 12'si Ukrayna'dan hareket edecek ve 2'si varacak olan 14 geminin hareket planı konusunda anlaştılar.

Açıklamada, BM heyetinin Rusya'yı bilgilendirdiği ve tüm katılımcıların, tahıl anlaşması kapsamında gemilerin güvenli geçişini sağlamak adına askeri ve diğer hükümet organları doğrultusunda eylemlerini koordine ettiği belirtildi.

"RUSYA İÇİN BAĞLAYICILIĞI YOK"

Bir Rus kaynak ise gazetecilere yaptığı açıklamada Kiev, Ankara ve BM'nin aldığı kararın Rusya için bir bağlayıcılığı bulunmadığı belirtti.

Kaynak, "Katılımı askıya aldık ve Ortak Koordinasyon Merkez'ni bu konuda resmi olarak bilgilendirdik. Biz olmadan karar alınırsa, bizi hiçbir şey yapmaya mecbur bırakamaz" açıklamasında bulundu.