Bu yıl çatışmalarda 130 kişi hayatını kaybetti

Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne (HRW) göre, Kolombiya’nın doğusunda bu senenin başından beri Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ve Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında şiddetin tırmandığı çatışmalarda 130 kişi hayatını kaybetti.

Gözden kaçırmayın

CHP’nin belediye başkanları çalıştayının sonuç bildirgesi açıklandı CHP’nin belediye başkanları çalıştayının sonuç bildirgesi açıklandı

CNN’in haberine göre, BM'ye bağlı yetkililer hazırladıkları raporda, 2 Ocak’ta FARC ve ELN arasında başlayan çatışmalarda 20’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Söz konusu çatışmaların artarak sürdüğü kaydedilen raporda, can kaybının 130'a ulaştığı aktarıldı.

Kolombiya ve Venezuela sınırında hızla tırmanan çatışmalar nedeniyle bu sene binlerce kişinin göç ettiği belirtilen raporda, Venezuela ordusunun ise "ELN ile birlikte FARC’a karşı operasyonlar yürüttüğü" iddiası ortaya atıldı.

2006’da Kolombiya’nın Venezuela sınırındaki Arauca kentinde ve komşu ülkedeki Apure’de FARC ve ELN arasında başlayan çatışmalar 2010’da son bulmuş, çatışmalar sonucu en az 868 kişi hayatını kaybetmişti.