HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş,“Cezaevlerine kapatanlar kaybedecek. Darbelere boyun edilmediğimiz için biz bu aşamalara geldik. OHAL bir kılıf KHK'ler bir araç. Demokrasi taraftarlarının sesini açığa çıkarmamız lazım. ''Biz yenilirsek kalkar yine yeneriz, diktatörler yenilirse sonları olur" dedi.

"Şimdi halk konuşuyor" başlığı ile halk buluşmalarına devam eden HDP, Adana'da halk buluşmasını gerçekleştirdi.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, MYK üyeleri Ali Kenanoğlu ve Mustafa Avcı ile PM üyesi Sultan Güneş Özcan'nın katıldığı halk toplantısında gün boyunca bundan sonra izlenecek yola dair vatandaşların öneriler alınacak, illerde yapılan toplantılardaki öneriler raporlaştırılıp deklarasyon olarak sunulacak.
 
Adana'da bir müzikholde gerçekleşen toplantıda konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, OHAL ve KHK’lerle tüm topluma darbe uygulandığını, Türkiye’de hukukun ve meclisin askıya alındığını ve tek bir adamın lafıyla sürecin yönetildiğini ifade etti.
 
Türkiye'nin evrensel değerlerden uzaklaştığını ifade eden Beştaş, AKP'nin kendisine karşı olan her kesimi düşman ilan edilip, susturmaya çalıştığını söyledi.
 
HDP, OHAL’E KARŞI KAMPANYA BAŞLATIYOR
 
Bu ayın sonundan itibaren Ocak ayına kadar sürecek bir OHAL kampanyası başlatacakları bilgisini veren Beştaş, OHAL’den mağdur olan tüm kurum ve kesimlerle bir araya geleceklerini söyledi.
 
Demokrasi talep eden geniş bir kesim olduğunu dile getiren Beştaş, onlarla bir araya gelerek onları açığa çıkarmak gerektiğini söyledi.
 
ÖRGÜTLÜLÜĞÜMÜZÜ BÜYÜTELİM
 
Türkiye’nin dış politikaya yönelik söylediklerinin dışarıda karşılık bulmadığını söyleyen Beştaş, AP’nin Türkiye ile ilişkileri dondurma önerisine Türkiye’nin mültecileri gönderirim tehdidi ile karşılık vermesinin büyük bir utanç olduğunu dile getirdi.
Beştaş, "Cezaevlerine kapatanlar kaybedecek. Darbelere boyun edilmediğimiz için biz bu aşamalara geldik. OHAL bir kılıf KHK'ler bir araç. Demokrasi taraftarlarının sesini açığa çıkarmamız lazım. Bunlar var. Biz insanlarla yüz yüze bunu yürütebiliriz. Kimse televizyon kapatıldı diye AKP'ye üye olmadı. Örgütlülüğümüzü büyütelim" dedi. Bu sabah hayatını kaybeden Fidel Kastro’nun bir sözü ile sözlerini bitiren Beştaş, ''Biz yenilirsek kalkar yine yeneriz, diktatörler yenilirse sonları olur" dedi.
 
DARBE SÜRECİ 7 HAZİRAN’DA BAŞLADI
 
Toplantıda konuşan HDP MYK Üyesi Ali Kenanoğlu, darbe sürecinin 8 Haziran sabahı demokratik siyasete yönelik başladığını ifade etti.
 
7 Haziran seçimlerinde sistemden zarar gören tüm kesimlerin mecliste temsil edildiğini söyleyen Kenanoğlu, bunun önüne geçmek için başlatılan süreçte Eş Genel Başkanlarının ve üyelerinin rehin tutulduğunu söyledi.
 
AKP’nin başkanlık için yeterli 330 oyu alamaması durumunda erken seçimin gündeme geleceğini ifade eden Kenanoğlu, bu rehin tutmanın bir sebebinin de HDP’yi seçimlerde Eş Genel Başkanları, İl Eş Başkanları sahada olmadan yapılacak bir seçimle 330’un sağlanma amacı olduğunu söyledi.

(Kaynak: Evrensel)